Reklama

Naturalnym faworytem wydaje się "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, które zostanie zaprezentowane w Gdyni raptem kilka dni po pokazach na festiwalu w Wenecji. Być może jednak pierwsze Złote Lwy w karierze zdobędzie Małgorzata Szumowska, autorka nagrodzonego na Berlinale "Body/ciało". Międzynarodową renomę udało się zdobyć już także "Demonowi" Marcina Wrony, który przyjedzie do Gdyni prosto z prestiżowego festiwalu w Toronto. Nowy film reżysera "Chrztu" stanowi odważną hybrydę satyry społecznej w duchu Wojciecha Smarzowskiego z horrorem odwołującym się do trudnych relacji polsko-żydowskich. Na festiwalu w Montrealu zaprezentowano natomiast "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego. Dramat obyczajowy z czasów okupacji stanowi próbę spojrzenia na czasy II wojny światowej z perspektywy młodych ludzi, których prywatność zostaje uwikłana w wielką historię.

Jednym z najbardziej oryginalnych filmów festiwalu powinny okazać się "Córki dancingu". Pełnometrażowy debiut Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni głośnej "Arii Divy", to musical o dwóch syrenach, które trafiają w sam środek nocnego życia Warszawy lat 80. Czarnym koniem konkursu może stać się – obsypana nagrodami na festiwalu w Koszalinie – "Noc Walpurgi". Brawurowy debiut Marcina Bortkiewicza to rozpisana na dwójkę aktorów, płynnie przechodząca od farsy do tragedii, historia starzejącej się diwy operowej, która próbuje uporać się z demonami przeszłości.

40. Festiwal w Gdyni to także powroty dwóch zasłużonych twórców polskiego kina. Pięć lat po "Małej maturze" Janusz Majewski pokaże "Ekscentryków" – opowieść o narodzinach kultury jazzu w Polsce lat 50. Filip Bajon przywiezie do Gdyni "Panie Dulskie".

Reklama

Oprócz konkursu głównego w programie festiwalu w Gdyni znalazła się także sekcja Inne spojrzenie skupiająca dzieła eksperymentalne i rozszerzające granice języka filmowego. W tym roku zakwalifikowane do niej filmy po raz pierwszy zostaną poddane ocenie jury i zawalczą o nagrodę Złotego Pazura. W konkursowej stawce znalazło się między innymi prezentowane premierowo na festiwalu w Wenecji "Baby bump" Jakuba Czekaja. W Innym spojrzeniu film rywalizować będzie między innymi z animowaną "Czarodziejską górą" Anki Damian oraz eksplorującym pogranicze kina i sztuk wizualnych "Performerem" Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego.

Tegoroczny festiwal w Gdyni potrwa od 14 do 19 września.