W tym roku w Konkursie Głównym stratowało 18 filmów. Nagrodzone na Berlinale "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej było wymieniane wśród faworytów w walce o Grand Prix festiwalu. – To film, który łączy w sobie atrakcyjność opowiadania konkretnej historii z bardzo wypracowaną, intrygującą i innowacyjną wizją inscenizacyjną – mówi Łukasz Maciejewski. Znany krytyk zwraca też uwagę na znakomity popis aktorstwa w wykonaniu Janusza Gajosa i amatorki Justyny Suwały. Właśnie oni zostali w Gdyni wyróżnieni za kreacje aktorskie – Janusz Gajos za pierwszoplanową rolę męską, a jego filmowa córka za debiutancki występ. To druga statuetka w tym roku dla Gajosa. Aktor jest laureatem również Diamentowego Lwa z okazji 40-lecia festiwalu. Na tym nagród dla "Ciała" nie koniec, ponieważ nagrodę za dźwięk odebrali również Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński.

Reklama

Oprócz Janusza Gajosa nagrodę za pierwszoplanową rolę męską zdobył Krzysztof Stroiński (za kreację w "Anatomii zła"). Najlepszą aktorką została wybrana Agnieszka Grochowska za rolę w filmie "Obce niebo". Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Magnus von Horn za film "Intruz".

Srebrne Lwy trafiły do rąk Janusza Majewskiego za film "Excentrycy". Platynowe Lwy za całokształt twórczości wręczono Tadeuszowi Chmielewskiemu, zaś Jerzy Skolimowski został wyróżniony za oryginalność artystycznej koncepcji filmu "11 minut". Na 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodzono też kompozytora muzyki do tego obrazu – Pawła Mykietyna i montażystkę Agnieszkę Glińską.

Reklama

Gala wręczenia nagród festiwalu w Gdyni odbyła się w cieniu nagłej śmierci reżysera filmu "Demon", Marcina Wrony.