Ogłoszony w środę tegorocznym laureatem Orła za osiągnięcia życia 76-letni Janusz Gajos (ur. 23 września 1939 r. w Dąbrowie Górniczej) przyznał w rozmowie z dziennikarzami po uroczystości: Jestem trochę zaskoczony, nie spodziewałem się. - Mam nadzieję, że to nie znaczy dla mnie 'dziękujemy!'. Tego się trzymam - żartował wybitny aktor.

Reklama

Pytany, czym jest dla niego aktorstwo, Gajos odparł: Moim życiem. Na pytanie, czy wyobraża sobie, żeby nie grać, odpowiedział: Przyjdzie taki moment, że trzeba będzie przestać. Ale odkładam to na dalszą godzinę.

Gajosa pytano także, czy w aktorskiej pracy przyświeca mu jakaś idea. W odpowiedzi aktor wspomniał o "misji". - Nie chciałbym silić się na górnolotne określenia tego, co robię. Unikam zawsze wielkich słów. Jednak w pewnym sensie jest to misja, jeżeli się człowiek poświęca temu zajęciu właściwie przez całe życie, od szczenięcych lat, to trudno się do tego nie przyznać - mówił Gajos.

Tłumaczył, że praca aktora to dla niego rozmowa z ludźmi, wymiana poglądów, możliwie jak najbardziej szczera. - To jest to, co staram się robić i co mi przyświeca w tej robocie - powiedział Gajos.

- Na spotkaniu z widzami przy okazji Przeglądu Orłów w warszawskim kinie Iluzjon przyznał, że tylko raz wziął udział w castingu. "To było wtedy, gdy zdobyłem rolę blond bohatera" – żartował. Wspominany 'blond bohater' to oczywiście Janek Kos z serialu "Czterej pancerni i pies" (1966-1970), który przyniósł Januszowi Gajosowi wielką popularność - przypomniała przy okazji środowego werdyktu Polska Akademia Filmowa.

- Od tamtego czasu regularnie występował na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów, m.in. w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy (1981), "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego (1982), serialu "Alternatywy 4" (1983-1986) oraz "Ucieczce z kina Wolność" Wojciecha Marczewskiego (1990) - przypomniano.

Reklama

W tegorocznej edycji konkursu o Orły Gajos nominowany jest do nagrody w kategorii najlepsza główna rola męska - za film "Body/Ciało".

Wyróżnieni za osiągnięcia życia

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 r. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013) i Franciszek Pieczka (2015).

Potocznie nazywane "polskimi Oscarami" Orły to statuetki przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach (np. najlepszy film, reżyser, pierwszoplanowy aktor, pierwszoplanowa aktorka) przez Polską Akademię Filmową, zrzeszającą ponad 600 przedstawicieli branży. W 2016 r. przypada 18. edycja tego konkursu. Wśród nominowanych do Orłów 2016 są np.: Małgorzata Szumowska, Jerzy Skolimowski, Magnus von Horn, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska.

Gala wręczenia Orłów, podczas której wyłonieni zostaną laureaci w różnych kategoriach - m.in. najlepszy film, reżyser, główna rola kobieca, główna rola męska - odbędzie się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2016 odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.