Reklama
Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama
Reklama

90. urodziny Andrzeja Wajdy. ARCHIWALNE ZDJĘCIA z planów filmów

4 marca 2016, 10:45
Wybrane, zrekonstruowane filmy Andrzeja Wajdy - m.in. "Ziemię obiecaną" - oraz jego rysunki w formie multimedialnej można będzie oglądać w NInA. Cykl "Wajdart" potrwa cztery dni. W ramach każdego spotkania odbędą się pokazy dwóch filmów. Wyświetlane będą dokumenty, które - jak podkreślają organizatorzy - "pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy, a często odsłaniają nieznane wątki z biografii reżysera", oraz jego zrekonstruowane cyfrowo pełnometrażowe filmy fabularne. Gośćmi każdego wieczoru będą artyści związani z Wajdą. Pierwszego dnia goście Narodowego Instytutu Audiowizualnego będą mogli obejrzeć "Cegły i inne nagrody filmowe" (2012), dokument w reż. Marka Brodzkiego wzbogacony o materiały archiwalne i fragmenty dzieł Wajdy. Film opowiada o nagrodach filmowych reżysera "Popiołu i diamentu" oraz o okolicznościach ich przyznania. Następnie odbędzie się pokaz "Niewinnych czarodziejów" (1960), filmu portretującego polską młodzież lat 50. Bohaterami obrazu są Bazyli (Tadeusz Łomnicki) i Pelagia (Krystyna Stypułkowska), którzy spotykają się w klubie jazzowym i spędzają wspólnie noc. Gościem czwartkowego spotkania będzie Andrzej Wajda. Rozmowę z reżyserem, jego współpracownikiem Markiem Brodzkim i filmoznawcą Tadeuszem Lubelskim poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Polskiego Radia.
Wybrane, zrekonstruowane filmy Andrzeja Wajdy - m.in. "Ziemię obiecaną" - oraz jego rysunki w formie multimedialnej można będzie oglądać w NInA. Cykl "Wajdart" potrwa cztery dni. W ramach każdego spotkania odbędą się pokazy dwóch filmów. Wyświetlane będą dokumenty, które - jak podkreślają organizatorzy - "pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy, a często odsłaniają nieznane wątki z biografii reżysera", oraz jego zrekonstruowane cyfrowo pełnometrażowe filmy fabularne. Gośćmi każdego wieczoru będą artyści związani z Wajdą. Pierwszego dnia goście Narodowego Instytutu Audiowizualnego będą mogli obejrzeć "Cegły i inne nagrody filmowe" (2012), dokument w reż. Marka Brodzkiego wzbogacony o materiały archiwalne i fragmenty dzieł Wajdy. Film opowiada o nagrodach filmowych reżysera "Popiołu i diamentu" oraz o okolicznościach ich przyznania. Następnie odbędzie się pokaz "Niewinnych czarodziejów" (1960), filmu portretującego polską młodzież lat 50. Bohaterami obrazu są Bazyli (Tadeusz Łomnicki) i Pelagia (Krystyna Stypułkowska), którzy spotykają się w klubie jazzowym i spędzają wspólnie noc. Gościem czwartkowego spotkania będzie Andrzej Wajda. Rozmowę z reżyserem, jego współpracownikiem Markiem Brodzkim i filmoznawcą Tadeuszem Lubelskim poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Polskiego Radia. / PAP / Jacek Bednarczyk
Andrzej Wajda kończy 90 lat. Z tej okazji w całym kraju odbędą się imprezy, przeglądy i wystawy związane z wybitnym polskim reżyserem. W 2000 r. Wajda został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości; autor m.in. filmów "Kanał", "Popiół i diament", "Lotna", "Niewinni czarodzieje", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Panny z Wilka", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Bez znieczulenia", "Człowiek z żelaza", "Kronika wypadków miłosnych", "Korczak", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama
Zobacz
Reklama