– "Baby Bump" jest najbardziej orzeźwiającym filmem o dorastaniu od czasu "Boyhood". A jednak, mimo że bardzo kocham i szanuję Linklatera, to muszę przyznać, że nie miał on jaj, by zrealizować taki film o dorastaniu jakim jest "Baby Bump" – pisze Simon Ramshaw z Letterboxd. – Jeśli Walt Disney, Todd Solondz i David Lynch mieliby wspólnie zrealizować film, to mógłby on przypominać debiut fabularny Kuby Czekaja "Baby Bump" – niesamowitą historię o dojrzewaniu i dorastaniu, w której autor nie boi się testować granic kina – chwali polski obraz Blair Hoyle z Cinemaslasher.com.

Reklama
Media

Reżyser filmu Kuba Czekaj za swoje niekonwencjonalne spojrzenie był nominowany do prestiżowych Paszportów Polityki. – Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata – mówi filmowiec. – "Baby Bump" to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. "Baby Bump" też nie.

Media
Reklama

Mickey House sprzedaje własny mocz kolegom zagrożonym wpadką na teście narkotykowym, żeby zarobić na operację odstających uszu. A wygląd to i tak najmniejszy z problemów 11-latka. Świat widziany oczami głównego bohatera wygląda następująco: Wszyscy czegoś od ciebie chcą, a ty najchętniej stałbyś się niewidzialny. Jesteś na wojnie w domu i w szkole. Regularnie przegrywasz. To co widzisz w lustrze zaczyna cię przerażać. Twój wewnętrzny głos powtarza ci, że jesteś nikim. A poza tym, o co chodzi z tymi dziewczynami? Dlaczego ludzie w ogóle chcą się całować? I jeszcze ta jedna, która czegoś od ciebie chce.

W mocnym, choć ekscentrycznym "Baby Bump" zagrali: Agnieszka Podsiadlik (nominowaną do nagrody Zbyszka Cybulskiego za film "Baby Bump"), Kacper Olszewski, Sebastian Łach oraz Rafał Maćkowiak.

"Baby Bump" zdobył Wyróżnienie Specjalne na festiwalu filmowym w Gdyni (sekcja Inne Spojrzenie). Został też świetnie przyjęty na 72. Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Queer Lion Award Special Mention. Film pokazywany był również na prestiżowym amerykańskim festiwalu South by Southwest (SXSW) w Teksasie.

Media