STYCZEŃ:

Reklama

- Kinową premierę miała komedia "Och, Karol 2" w reżyserii Piotra Wereśniaka. Tytułowy bohater to grany przez Piotra Adamczyka czarujący uwodziciel. U boku Adamczyka wystąpiły m.in. Małgorzata Socha, Marta Żmuda Trzebiatowska i Anna Mucha. Komedia "Och, Karol 2" była pod względem liczby widzów w kinach jednym z najchętniej oglądanych polskich filmów roku - na początku grudnia znajdowała się w pierwszej trójce polskiego box office.

LUTY:

- Do kin trafił dramat "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" o tragicznych wydarzeniach Grudnia'70. Film, według scenariusza Mirosława Piepki i Michała Pruskiego, wyreżyserował Antoni Krauze. Produkcja otrzymała dofinansowanie z PISF. Film, jako "wielką opowieść o polskim losie czasów komunizmu", wsparł też Instytut Pamięci Narodowej.

MARZEC:

Reklama

- Kinową premierę miała "Sala samobójców" Jana Komasy, opowieść o młodym chłopaku (w jego roli Jakub Gierszał), który przez Internet nawiązuje znajomość z dziewczyną, wpada w emocjonalną pułapkę, a następnie zaczyna prowadzić "wirtualne", drugie życie w sieci.

Reklama

- Do kin trafił "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, filmowa "adaptacja" XVI-wiecznego obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". To rewolucja w kinie i sztuce - ocenili aktorzy Charlotte Rampling i Rutger Hauer, którzy zagrali w tym filmie. Znani artyści w dniu jego polskiej premiery odwiedzili Warszawę. "Młyn i krzyż" jest produkcją polsko-szwedzką.

- Na duże ekrany trafił dokument "Jan Paweł II. Szukałem Was" (reż. Jarosław Szmidt). W filmie przypomniano niezwykłą osobowość papieża, realizatorzy pokazali też, jak Ojciec Święty był odbierany w świecie, nie tylko przez chrześcijan. Zdjęcia realizowano m.in. w Ziemi Świętej, Meksyku, Boliwii, Botswanie i na Malcie.KWIECIEŃ:

- Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał sześć milionów złotych filmowi "Miasto" Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim. W uzasadnieniu decyzji o dofinansowaniu dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz podkreśliła, że od samego początku istnienia instytucji film o Powstaniu Warszawskim był dla niej priorytetem. Premiera kinowa "Miasta" planowana jest na rok 2013.

- Na duże ekrany trafił film Marka Lechkiego "Erratum", w którym główną rolę zagrał Tomasz Kot. Bohaterem tej historii jest 30-parolatek Michał. Mężczyzna ma na pozór poukładane i szczęśliwe życie - żonę, syna, pracę i ładne mieszkanie. Pewnego dnia Michał odwiedza swoje rodzinne miasto, by załatwić sprawę, o którą prosi go szef. Ma odebrać sprowadzone z USA auto i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót. Młody mężczyzna musi zostać kilka dni dłużej w miejscu, z którego kiedyś bardzo chciał uciec.

- Do kin trafił polsko-amerykański film "Niepokonani" Petera Weira o ucieczce grupy więźniów, w tym polskiego żołnierza Janusza, z sowieckiego gułagu na Syberii. Polskim koproducentem filmu jest Monolith Films. Australijski reżyser Peter Weir ("Piknik pod Wiszącą Skałą", "Stowarzyszenie Umarłych Poetów") pisał scenariusz "Niepokonanych", zainspirowany książką Sławomira Rawicza "Długi Marsz". W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Ed Harris i Colin Farrell.

MAJ:

- W Rumunii rozpoczęły się zdjęcia do historycznej produkcji "Bitwa pod Wiedniem" (reżyseria: Włoch Renzo Martinelli). W obsadzie filmu, realizowanego w koprodukcji włosko-polsko-tureckiej, są m.in. Alicja Bachleda-Curuś, Daniel Olbrychski i Borys Szyc. W postać króla Jana III Sobieskiego wcieli się Jerzy Skolimowski. W filmie wystąpić ma łącznie ponad 100 aktorów - z Polski, USA, Włoch, Rumunii, Turcji, Grecji, Kanady, Hiszpanii i Francji. Premiera planowana jest na drugą połowę 2012 r.CZERWIEC:

- Do kin trafił thriller "Uwikłanie" w reżyserii Jacka Bromskiego, zrealizowana na motywach powieści Zygmunta Miłoszewskiego opowieść o śledztwie w sprawie nietypowego zabójstwa. Wszystko zaczyna się podczas seansu psychoterapeutycznego w zamkniętym pałacu w krakowskich Przegorzałach. Po terapii grupowej okazuje się, że zginął człowiek, który był bohaterem poprzednich zajęć. Główne role w filmie zagrali Maja Ostaszewska (jako prokurator Szacka) i Marek Bukowski (w roli komisarza Smolara).

LIPIEC:

- Reżyser Władysław Pasikowski rozpoczął zdjęcia do filmu fabularnego "Pokłosie", poświęconego wydarzeniom w Jedwabnem. W 2011 r. przypadła 70. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem (Podlaskie). Według śledztwa IPN, zabójstwa co najmniej 340 Żydów 10 lipca 1941 r. dokonała w Jedwabnem grupa miejscowej polskiej ludności cywilnej, z inspiracji Niemców. W obsadzie filmu "Pokłosie" znaleźli się m.in. Maciej Stuhr, Jerzy Radziwiłowicz i Zbigniew Zamachowski. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman. Za scenografię odpowiada Allan Starski. Producentem filmu jest firma Apple Film Production, a współproducentem Telewizja Polska. Jak poinformowała TVP, obraz trafi do kin najprawdopodobniej w październiku 2012 r.

SIERPIEŃ:

- Na duże ekrany trafił polsko-francuski thriller "Kret" z Marianem Dziędzielem i Borysem Szycem w obsadzie. Film, w reżyserii Rafaela Lewandowskiego, to rozgrywająca się współcześnie w Polsce historia o dwóch mężczyznach, synu i ojcu. 30-letni Paweł (Szyc) odkrywa pewnego dnia na okładce popularnego tabloidu zdjęcie swego ojca, Zygmunta (Dziędziel). Jest zszokowany, ponieważ pod fotografią napisano: "zdrajca". Zygmunt, uznawany wcześniej za bohatera walki z komunizmem, strajkujący w czasach PRL górnik, zasłużony działacz "Solidarności", niespodziewanie zostaje oskarżony o współpracę z komunistyczną służbą bezpieczeństwa.WRZESIEŃ:

- Do kin trafiła "1920 Bitwa Warszawska", w reżyserii Jerzego Hoffmana i ze zdjęciami Sławomira Idziaka. To pierwszy polski film zrealizowany w technologii 3D. Opowiada o jednej z największych bitew w polskiej historii, potocznie nazywanej "cudem nad Wisłą". W obsadzie znaleźli się m.in. Natasza Urbańska, Borys Szyc i Daniel Olbrychski.

PAŹDZIERNIK:

- Premierę kinową miał nowy film Marka Koterskiego, komedia "Baby są jakieś inne" z Robertem Więckiewiczem i Adamem Woronowiczem w rolach głównych. Bohaterami są dwaj mężczyźni, którzy nocą jadą razem samochodem i rozmawiają o życiu, a przede wszystkim - o kobietach. Dyskutują o żonach, byłych dziewczynach i miłościach niespełnionych. Koterski przewrotnie sportretował obie płcie. Uchwycił przy tym piętno współczesnych czasów: rywalizację, zagubienie i niedopasowanie do odgórnie narzucanych ról i funkcji.

LISTOPAD:

- Andrzej Wajda zaprezentował w Warszawie obsadę swojego nowego filmu, pt. "Wałęsa". Główne role zagrają Robert Więckiewicz, który wcieli się w rolę Lecha Wałęsy, i Agnieszka Grochowska, która zagra Danutę Wałęsę. Scenariusz napisał Janusz Głowacki. "To jest najtrudniejszy film, jaki będę robił w życiu" - powiedział Andrzej Wajda. "Polska wydała bohatera bardzo szczególnego, który odniósł prawdziwe zwycięstwo, zwycięstwo ducha" - podkreślił reżyser. Operatorem filmu jest Paweł Edelman. Film "Wałęsa", do którego zdjęcia rozpoczęły się 1 grudnia, wyprodukuje Akson Studio, koproducentem jest Canal+. Premiera przewidziana jest na jesień 2012 r.- Premierę kinową miał dramat "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego, z Robertem Więckiewiczem, Łukaszem Simlatem i Gabrielą Muskałą w obsadzie. Głównymi bohaterami tej historii są dwaj bracia, którzy w trakcie podróży kolejką podmiejską są świadkami brutalnego incydentu - kilku chuliganów napastuje dziewczynę. Młodszy z braci staje w jej obronie, starszy, Alfred (Więckiewicz), reaguje zbyt późno. Dochodzi do tragedii. "Zainteresowało mnie dotknięcie elementarnego tematu, jakim jest tchórzostwo i związane z nim poczucie winy" – opowiadał po realizacji filmu reżyser.

- Do kin trafił film Waldemara Krzystka "80 milionów". Scenariusz inspirowany jest autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce we Wrocławiu w latach 1980-1982, a bohaterowie są wzorowani na działaczach dolnośląskiej Solidarności - Władysławie Frasyniuku, Józefie Piniorze, Piotrze Bednarzu i Stanisławie Huskowskim.

- Premierę miała też komedia romantyczna "Listy do M." w reżyserii Mitji Okorna. Opowieść o grupie ludzi, którzy miłosne rozterki przeżywają w okresie Bożego Narodzenia okazała się pod względem liczby widzów w kinach największym polskim hitem filmowym 2011 roku. Niewiele ponad miesiąc po premierze "Listy do M." znalazły się na pierwszym miejscu polskiego box office. W trzeci weekend grudnia (16-18 grudnia) liczba widzów na tym filmie przekroczyła 2 miliony. W "Listach do M." zagrali m.in. Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Maciej Stuhr i Roma Gąsiorowska.