Polski Instytut Sztuki Filmowej informuje z kolei, że w poniedziałek odbędzie się oficjalny pokaz "80 milionów" w Los Angeles dla członków amerykańskiej Akademii Filmowej, decydujących o nominacjach do Oscara w kategorii obraz nieanglojęzyczny.

Komiks pokazuje brawurową akcję podjęcia przez bohaterów filmu "80 milionów" tytułowych pieniędzy tuż przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Ma przybliżyć Amerykanom wydarzenia ze współczesnej historii Polski i zachęcić członków Akademii do oddania głosu na polską produkcję.

W tygodniku "The Hollywood Reporter" komiks autorstwa Kamila "Kurta" Kochańskiego ukazał się w środę, w "Variety" w piątek, w weekendowym wydaniu magazynu. Kampania promująca "80 milionów", prowadzona przez producenta filmu, a skierowana do członków Akademii wybierających laureatów Oscarów, została dofinansowana przez PISF.

Nominacje do Oscarów 2013 w różnych kategoriach ogłoszone zostaną 10 stycznia. Ceremonia rozdania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, 85. w historii, odbędzie się 24 lutego w Hollywood.