Poznański sąd ogranicza dystrybucję "Jesteś Bogiem"

| Aktualizacja:
X

Film „Jesteś Bogiem”, przedstawiający historię legendarnej grupy hiphopowej Paktofonika, nie może być dystrybuowany, rozpowszechniany ani udostępniany poza wyświetlaniem w kinach. Powód? Obraz zawiera treści, które mogą godzić w dobra osobiste Krzysztofa Kozaka. Do takiego wniosku doszedł Sąd Okręgowy w Poznaniu, zabezpieczając jego powództwo o ochronę dóbr osobistych.

Obraz Leszka Dawida, który w pierwszych tygodniach wyświetlania święcił sukcesy frekwencyjne (trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu w ostatnich 20 latach), od początku budził kontrowersje w świecie muzycznym. Mijanie się z prawdą zarzucał mu m.in. Abradab, członek grupy Kaliber 44, w której wcześniej występował Magik (bohater filmu i współzałożyciel Paktofoniki).

Również Krzysztof Kozak, właściciel wytwórni muzycznej RRX Desant, która miała wydać pierwszą płytę Paktofoniki (do czego nie doszło), od razu odciął się od swojego filmowego wizerunku. Po wrześniowej premierze oświadczył, że epizody z jego udziałem są wymyślone i przedstawiają go w bardzo niekorzystnym świetle. Przykładem może być scena, w której Kozak grozi głównym bohaterom, a następnie wydaje utwór Paktofoniki bez zgody autorów.

Do argumentacji, że film narusza dobra osobiste Kozaka, przychylił się sąd. – 5 listopada zostało wydane postanowienie zabezpieczające. Sąd podkreślił, że z fragmentów nagrań filmu i tekstu książki „Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki”, która stanowiła podstawę scenariusza filmu, jednoznacznie wynika, że przedstawiona w filmie postać Krzysztofa „Kozy” Kozaka odnosi się do osoby mojego klienta. Został on przedstawiony w sposób nasuwający negatywne skojarzenia, jako oszust, pirat fonograficzny czy wręcz przestępca, zajmujący się podejrzanymi interesami i otaczający się prostytutkami – wskazuje Zbigniew Krueger, adwokat z Kancelarii Krueger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni, pełnomocnik Kozaka.

– Przedstawienie mojej postaci z tamtych czasów w 90 proc. odbiega od prawdy i nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Tym bardziej że nadal prowadzę działalność na muzycznym rynku wydawniczym – podkreśla Krzysztof Kozak.

Prócz zablokowania dystrybucji filmu na nośnikach DVD, Blu-ray i innych, sąd nakazał, by w kinach przed każdym seansem prezentowano oświadczenie: „W związku z wytoczeniem przez Pana Krzysztofa Kozaka powództwa o ochronę dóbr osobistych producent i dystrybutor filmu »Jesteś Bogiem« informują, iż przedstawienie postaci Pana Krzysztofa Kozaka w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych”. – Ma ono być wyświetlane przez 20 sekund jako biały tekst na czarnym tle w wielkości co najmniej równej tekstowi napisów początkowych filmu. Stosowny napis powinien już w tym tygodniu widnieć przed każdym seansem. Postanowienie sądu, choć nie jest prawomocne, powinno być wykonane z chwilą doręczenia – wyjaśnia mecenas Zbigniew Krueger.

Scenarzysta odmówił komentarza w tej sprawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes.
Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Udostępnij na Facebooku
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
  Powered by ContentStream
  • ~szcz
   2012-11-12 10:16
   film dla gimbazy i dresików z blokowisk...
  • ~hehehe... być bogiem ?? czego ??
   2012-11-12 10:35
   przecież te gnojki nawet gamy zagrać nie umieli !!!
  • ~M
   2012-11-12 10:09
   winny się tłumaczy.
  • ~kurczak
   2012-11-12 09:59
   co za kretynizm
  • ~piksel
   2012-11-12 09:04
   Zes'rał się goły na rogu stodoły. Ale gdy wieloma innymi filmami i serialami codziennie obrażane są uczucia polskich patriotów lub katolików, to sądy nie dopatrują się znamion takiego czynu lub co najwyżej stwierdzają jego znikomą szkodliwość społeczną.
  • ~102
   2012-11-12 11:09
   switna reklama dla filmu:)
  • ~beret
   2012-11-12 11:25
   ciekawe czy zablokują Pokłosie??? Przecież tam ewidentnie cały naród polski "Został przedstawiony w sposób nasuwający negatywne skojarzenia"...
  • ~GośćV
   2012-11-12 17:04
   Już samo brzmienie tytułu "jesteś bogiem" to jest kopia jednego z haseł New Age.
   Mnie to wystarcza żeby książki o takim tytule nie kupować i na tak głupio zatytułowany film nie pójść. Twórca zapewne jest pod urokiem "nowego" idącego od New Age. To znaczy, ze facet nie umie samodzielnie myśleć.
  • ~HH
   2012-11-12 17:07
   Byłem an filmie i naszczęscie zaden ******* napis mi nie wyskoczył. Bardzo bym chała zęby ten film znalazł sie na zalukaj albo gdzie kolwiek bym mógł go obejrzec jeszcze raz:D
  • ~EWA KOBY
   2012-11-12 15:11
   JESTES STWORZONY NA PODOBIENSTWO BOGA FOTO NEGATIV TURIN CZYLI JESTES BOGIEM I ZADEN REPREZENTANT BOGOA NIE MA CO ANIMOWAC W IMIE ICH ZASADY NIE BEDZIESZ MIAL BOGOW CUDZYCH PRZEDE MNA CZYLI POSREDNIKOM DZIEKUJEMY
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.