Poznański sąd ogranicza dystrybucję "Jesteś Bogiem"

Anna Krzyżanowska | 2012-11-12 08:40 | Aktualizacja: 08:39
Poznański sąd ogranicza dystrybucję "Jesteś Bogiem"

Poznański sąd ogranicza dystrybucję "Jesteś Bogiem" / Materiały prasowe)

Film „Jesteś Bogiem”, przedstawiający historię legendarnej grupy hiphopowej Paktofonika, nie może być dystrybuowany, rozpowszechniany ani udostępniany poza wyświetlaniem w kinach. Powód? Obraz zawiera treści, które mogą godzić w dobra osobiste Krzysztofa Kozaka. Do takiego wniosku doszedł Sąd Okręgowy w Poznaniu, zabezpieczając jego powództwo o ochronę dóbr osobistych.

reklama


Obraz Leszka Dawida, który w pierwszych tygodniach wyświetlania święcił sukcesy frekwencyjne (trzecie najlepsze otwarcie polskiego filmu w ostatnich 20 latach), od początku budził kontrowersje w świecie muzycznym. Mijanie się z prawdą zarzucał mu m.in. Abradab, członek grupy Kaliber 44, w której wcześniej występował Magik (bohater filmu i współzałożyciel Paktofoniki).

Również Krzysztof Kozak, właściciel wytwórni muzycznej RRX Desant, która miała wydać pierwszą płytę Paktofoniki (do czego nie doszło), od razu odciął się od swojego filmowego wizerunku. Po wrześniowej premierze oświadczył, że epizody z jego udziałem są wymyślone i przedstawiają go w bardzo niekorzystnym świetle. Przykładem może być scena, w której Kozak grozi głównym bohaterom, a następnie wydaje utwór Paktofoniki bez zgody autorów.

Do argumentacji, że film narusza dobra osobiste Kozaka, przychylił się sąd. – 5 listopada zostało wydane postanowienie zabezpieczające. Sąd podkreślił, że z fragmentów nagrań filmu i tekstu książki „Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki”, która stanowiła podstawę scenariusza filmu, jednoznacznie wynika, że przedstawiona w filmie postać Krzysztofa „Kozy” Kozaka odnosi się do osoby mojego klienta. Został on przedstawiony w sposób nasuwający negatywne skojarzenia, jako oszust, pirat fonograficzny czy wręcz przestępca, zajmujący się podejrzanymi interesami i otaczający się prostytutkami – wskazuje Zbigniew Krueger, adwokat z Kancelarii Krueger & Partnerzy Adwokaci i Radcy Prawni, pełnomocnik Kozaka.

– Przedstawienie mojej postaci z tamtych czasów w 90 proc. odbiega od prawdy i nie mogłem przejść obok tego obojętnie. Tym bardziej że nadal prowadzę działalność na muzycznym rynku wydawniczym – podkreśla Krzysztof Kozak.

Prócz zablokowania dystrybucji filmu na nośnikach DVD, Blu-ray i innych, sąd nakazał, by w kinach przed każdym seansem prezentowano oświadczenie: „W związku z wytoczeniem przez Pana Krzysztofa Kozaka powództwa o ochronę dóbr osobistych producent i dystrybutor filmu »Jesteś Bogiem« informują, iż przedstawienie postaci Pana Krzysztofa Kozaka w filmie może potencjalnie stanowić naruszenie jego dóbr osobistych”. – Ma ono być wyświetlane przez 20 sekund jako biały tekst na czarnym tle w wielkości co najmniej równej tekstowi napisów początkowych filmu. Stosowny napis powinien już w tym tygodniu widnieć przed każdym seansem. Postanowienie sądu, choć nie jest prawomocne, powinno być wykonane z chwilą doręczenia – wyjaśnia mecenas Zbigniew Krueger.

Scenarzysta odmówił komentarza w tej sprawie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Anna Krzyżanowska

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Wypowiedzi: 13
 • ~wow2012-11-12 18:44

  Pinokio nie był kłamcą !!! posądzanie go o to godzi w jego dobre imię !!!
  Żądamy zakazu dystrybucji bajki !!!

 • ~HH2012-11-12 17:07

  Byłem an filmie i naszczęscie zaden ******* napis mi nie wyskoczył. Bardzo bym chała zęby ten film znalazł sie na zalukaj albo gdzie kolwiek bym mógł go obejrzec jeszcze raz:D

 • ~GośćV2012-11-12 17:04

  Już samo brzmienie tytułu "jesteś bogiem" to jest kopia jednego z haseł New Age.
  Mnie to wystarcza żeby książki o takim tytule nie kupować i na tak głupio zatytułowany film nie pójść. Twórca zapewne jest pod urokiem "nowego" idącego od New Age. To znaczy, ze facet nie umie samodzielnie myśleć.

 • ~EWA KOBY2012-11-12 15:11

  JESTES STWORZONY NA PODOBIENSTWO BOGA FOTO NEGATIV TURIN CZYLI JESTES BOGIEM I ZADEN REPREZENTANT BOGOA NIE MA CO ANIMOWAC W IMIE ICH ZASADY NIE BEDZIESZ MIAL BOGOW CUDZYCH PRZEDE MNA CZYLI POSREDNIKOM DZIEKUJEMY

 • ~Trampolina2012-11-12 13:04

  Te 10% to zapewne prostytutki.

 • ~OBYWATEL POLSKI2012-11-12 11:54

  CIEMNOGROD WSZYSTKO WYMYSLI A SAD PRZYKLEPIE BO CZARNA MAFIA W POLSCE RZADZI

 • ~beret2012-11-12 11:25

  ciekawe czy zablokują Pokłosie??? Przecież tam ewidentnie cały naród polski "Został przedstawiony w sposób nasuwający negatywne skojarzenia"...

 • ~1022012-11-12 11:09

  switna reklama dla filmu:)

 • ~hehehe... być bogiem ?? czego ??2012-11-12 10:35

  przecież te gnojki nawet gamy zagrać nie umieli !!!

 • ~szcz2012-11-12 10:16

  film dla gimbazy i dresików z blokowisk...


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV