"Transporter: Nowa moc" serwuje nam nowe przygody Franka Martina – najlepszego kuriera samochodowego świata, który ma teraz twarz gwiazdy "Gry o tron" Eda Skreina. Gdy kolejne zlecenie byłego agenta specjalnego Franka Martina wiąże się z dotrzymaniem towarzystwa kilku seksownym damom, wiadomo, że szykują się kłopoty. Frank wpada jak śliwka w kompot, odkrywając, że dostał się w ręce przebiegłej femme fatale. Teraz trzeba uwolnić porwanego ojca i stanąć oko w oko z rosyjskim gangiem handlarzy żywym towarem.

Reklama

To, po której stronie muru urodzimy się, determinuje nasze życie. Ta zasada działa nie tylko w Berlinie. Mariusz (Tomasz Schuchardt) w filmie Dariusza Glazera "Mur" dorastał w niewłaściwej części osiedla. U niego kombinowało się "do pierwszego" i stało w kolejce po zasiłek. Po drugiej stronie było luksusowo i cywilizowanie. Mariusz robi wszystko, by zamieszkać po właściwej stronie muru, ale gdy spełni marzenie, zrozumie, że mur nie jest tylko przeszkodą fizyczną – przede wszystkim istnieje w świadomości ludzi.

Jak zapanować nad najgorszą klasą w szkole? Tej misji podejmuje się w komedii "Szkolna imprezka" Zeki Müller (Elyas M'Barek) – zwyczajny cham, prostak i agresor, którego jedyną zaletą zdaje się atrakcyjny wygląd. Jaki jest jego sposób? Niekonwencjonalne metody pedagogiczne, które początkowo budzą w uczniach zachwyt. Nikt jednak nie wie, że Zeki jest więziennym recydywistą, który planuje skok swojego życia.

Charles Binamé główną rolę w "Pieśni słonia" powierzył znanemu reżyserowi i aktorowi w jednej osobie – Xavierowi Dolanowi. Jego bohater wyrokiem sądu od pięciu lat przebywa w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, skazany za zabójstwo matki – znanej śpiewaczki operowej. Dotąd jego terapeutą był doktor Lawrence, ten jednak w nieznanych okolicznościach znika. Rozmowę z pacjentem postanawia nawiązać dyrektor szpitala, doktor Green. Nie potrafi jednak wywikłać się z perfidnej gry, jaką prowadzi z nim chory. To Michael dyktuje warunki i rozdaje karty.

Na koniec, powrót Griswoldów. "W nowym zwierciadle: Wakacje" to oficjalny sequel serii o przeciętnej amerykańskiej rodzinie szukającej wytchnienia na zasłużonym urlopie. Rzecz dotyczy następnego pokolenia pechowej familii. Rusty jest już dorosłym facetem i ma swoje dzieci, ale los doświadczał go będzie podobnie jak niegdyś ojca, który, nadal grany przez Chevy'ego Chase'a, również pojawia się na ekranie. Film ewidentnie pomyślany jest jako otwarcie kolejnej trylogii, ale o tym, czy ten zamiar zostanie zrealizowany, zadecydują wyniki światowego box-office. Napływające z Ameryki recenzje równają "Wakacje" z ziemią.