Począwszy od "Ze śmiertelnego zimna" ze świetną rolą Richarda Burtona, poprzez serial "Ludzie Smileya", "Wydział Rosja", "Wiernego ogrodnika", aż po niedawnego "Szpiega". "Bardzo poszukiwany człowiek" w reżyserii Antona Corbijna nie stanowi tu wyjątku. Film ukazał się właśnie na płytach DVD. Kto przegapił w kinie, powinien nadrobić zaległości.

Reklama

Historia rozpracowywania domniemanego agenta Al-Kaidy w Berlinie niejednemu autorowi posłużyłaby jako pretekst do sensacyjnej, napompowanej adrenaliną akcji. Le Carré opowiedział ją jednak po swojemu, skupiając się na postaci zgorzkniałego agenta niemieckiego wywiadu, świadomego nieuchronnej klęski.

W ekranizacji zagrał go Philip Seymour Hoffman, jak zwykle fenomenalny. Ale wysokiej próby aktorstwo to niejedyna zaleta filmu. Corbijnowi udało się zachować przygnębiający klimat powieści.

"Bardzo poszukiwany człowiek" jest ostentacyjnym antythrillerem. Owszem, toczy się tu nieustająca wojna nerwów, ale praca szpiega jest zajęciem wyjątkowo mało pociągającym. Żmudne obserwacje, łączenie tropów, czekanie na moment, w którym będzie można zrobić kolejny ruch. A na końcu i tak zamiast sukcesu czeka gorzki smak porażki.

BARDZO POSZUKIWANY CZŁOWIEK | reżyseria: Anton Corbijn | dystrybucja: Monolith