"Chocolat" (na ekranie portretuje go pamiętny z "Nietykalnych" i "Samby" Omar Sy) był pierwszym ciemnoskórym artystą, który zaistniał we francuskim przemyśle rozrywkowym. Urodził się w 1860 roku na Kubie jaka Rafaël Padilla. Gdy miał 10 lat, został sprzedany jako pomoc domowa portugalskiemu kupcowi. W wieku 16 lat uciekł do Bilbao, gdzie rozpoczął swoją przygodę z cyrkiem. Jego oryginalna osobowość została dostrzeżona i doceniona przez brytyjskiego klauna Tony'ego Grice'a, który nadał mu pseudonim "Chocolat". Prawdziwy sukces odniósł jednak u boku innej gwiazdy cyrku – klauna o pseudonimie "Footit" (w tej roli James Thierée). Skecze, które wspólnie wspólnie wymyślili, odtwarzane są do dziś.

Reklama
Media / Julian.Torres

Osobliwy duet sceniczny fascynował wielu artystów i intelektualistów, a "Chocolat" stał się jedną z najbardziej rozpoznawanych osobowości Montmartre'u. Inspirował najpopularniejszych artystów tamtego okresu: Debussy'ego, malarza Toulouse-Lautreca, który uwiecznił go na wielu swoich rysunkach. Pojawił się również w pierwszych filmach braci Lumière. Zmarł samotnie w 1917 roku, zrujnowany przez hazard i alkohol.

Fascynująca opowieść o przyjaźni, kulisach show-biznesu i przełamywaniu stereotypów wejdzie do kin 1 lipca 2016 roku. Wcześniej film z zostanie pokazany w ramach 7. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego, który jest organizowany w Kinie Muranów w Warszawie. Projekcja "Chocolat" zaplanowana jest na 8 maja o godzinie 20.30.

Kino Świat / Julian.Torres