Produkcją filmu o Janie Karskim zajmą się Ole Wendorff-Ostergaard i Anna Wydra. Będzie to ekranizacja napisanej przez legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego książki "Tajne państwo", do której prawa zakupiono od ich właścicieli: Jan Karski International Institute i wydawnictwa Robert Laffont.

Reklama

Jak informują producenci film jest planowany jako duża, międzynarodowa koprodukcja realizowana w języku angielskim, z udziałem silnych zagranicznych partnerów. Rozpoczęcie zdjęć w Polsce planowane jest na 2018 rok, a sam film ma być gotowy w 2019 roku.

Jan Karski był prawnikiem i dyplomatą. Pełnił funkcję dyrektora Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a także był kurierem i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Za swoją działalność został odznaczony polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności.