Najlepszy film:
"American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
"Kapitan Phillips"
"Witaj w klubie"
"Grawitacja"
"Ona"
"Nebraska"
"Tajemnica Filomeny"
"Zniewolony. 12 Years a Slave"
"Wilk z Wall Street"








Reklama

Najlepszy film nieanglojęzyczny:
"W kręgu miłości" – Belgia
"Wielkie piękno" – Włochy
"Polowanie" – Dania
"The Missing Picture" – Kambodża
"Omar" – Palestyna




Najlepsza reżyseria:
David O. Russell – "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
Alfonso Cuarón – "Grawitacja"
Alexander Payne – "Nebraska"
Steve McQueen – "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Martin Scorsese – "Wilk z Wall Street"




Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:
Christian Bale – "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
Leonardo DiCaprio – "Wilk z Wall Street"
Bruce Dern – "Nebraska"
Chiwetel Ejiofor – "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Matthew McConaughey – "Witaj w klubie"




Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska:
Amy Adams – "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
Cate Blanchett - "Blue Jasmine"
Sandra Bullock - "Grawitacja"
Judi Dench - "Tajemnica Filomeny"
Meryl Streep – "Sierpień w hrabstwie Osage"




Najlepsza drugoplanowa rola męska:
Barkhad Abdi – "Kapitan Phillips"
Bradley Cooper – "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
Michael Fassbender – "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Jonah Hill – "Wilk z Wall Street"
Jared Leto – "Witaj w klubie"




Najlepsza drugoplanowa rola żeńska:
Sally Hawkins – "Blue Jasmine"
Jennifer Lawrence – "American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
Lupita Nyong'o – Zniewolony. "12 Years a Slave"
Julia Roberts – "Sierpień w hrabstwie Osage"
June Squibb – "Nebraska"




Najlepszy scenariusz oryginalny:
"American Hustle: Jak się skubie w Ameryce" – Eric Warren Singer, David O. Russell
"Blue Jasmine" – Woody Allen
"Witaj w klubie" – Craig Borten, Melisa Wallack
"Ona" – Spike Jonze
"Nebraska" – Bob Nelson




Najlepszy scenariusz adaptowany:
"Przed północą" – Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke
"Kapitan Phillips" – Billy Ray
"Tajemnica Filomeny" – Steve Coogan, Jeff Pope
"Zniewolony. 12 Years a Slave" – John Ridley
"Wilk z Wall Street" – Terence Winter




Najlepsza muzyka:
John Williams – "The Book Thief"
Steven Price – "Grawitacja"
William Butler i Owen Pallett – "Ona"
Alexandre Desplat – "Tajemnica Filomeny"
Thomas Newman - "Ratując pana Banksa"




Reklama

Najlepsza piosenka:
"Alone Yet Not Alone" z filmu "Alone Yet Not Alone"
"Happy" z filmu "Minionki rozrabiają"
"Let it Go" z filmu "Kraina lodu"
"The Moon Song" z filmu "Ona"
"Ordinary Love" z filmu "Mandela: Long Walk to Freedom"




Najlepsze zdjęcia:
Philippe Le Sourd – "The Grandmaster"
Emmanuel Lubezki – "Grawitacja"
Bruno Delbonnel – "Co jest grane, Davis?"
Phedon Papamichael – "Nebraska"
Roger A. Deakins – "Labirynt"




Najlepsze kostiumy:
Michael Wilkinson – "American Hustle"
William Chang Suk Ping - "The Grandmaster"
Catherine Martin – "Wielki Gatsby"
Michael O'Connor – "The Invisible Woman"
Patricia Norris - "Zniewolony. 12 Years a Slave"




Najlepszy montaż:
"American Hustle"
"Kapitan Phillips"
"Witaj w klubie"
"Grawitacja"
"Zniewolony. 12 Years a Slave"




Najlepsza scenografia:
"American Hustle: Jak się skubie w Ameryce"
"Grawitacja"
"Wielki Gatsby"
"Ona"
"Zniewolony. 12 Years a Slave"




Najlepszy pełnometrażowy film animowany:
"Krudowie"
"Minionki rozrabiają"
"Ernest i Celestyna"
"Kraina lodu"
"Kaze tachinu"




Najlepsze efekty specjalne:
"Grawitacja" – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk i Neil Corbould
"The Hobbit: The Desolation of Smaug" – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i Eric Reynolds
"Iron Man 3" – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash i Dan Sudick
"The Lone Ranger" – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams i John Frazier
"Star Trek Into Darkness" – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann i Burt Dalton




Najlepszy dźwięk:
"Kapitan Phillips"
"Grawitacja"
"Hobbit: Pustkowie Smauga"
"Co jest grane, Davis?"
"Lone Survivor"




Najlepsza charakteryzacja:
"Witaj w klubie" – Adruitha Lee i Robin Mathews
"Jackass Presents: Bad Grandpa" – Stephen Prouty
"The Lone Ranger" – Joel Harlow i Gloria Pasqua-Casny


Najlepszy film dokumentalny:
"Scena zbrodni"
"Piękna i bokser"
"Brudne wojny"
"The Square"
"20 Feet from Stardom"




Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:
"CaveDigger" – Jeffrey Karoff
"Facing Fear" – Jason Cohen
"Karama Has No Walls" – Sara Ishaq
"The Lady in Number 6: Music Saved My Life" – Malcolm Clarke i Nicholas Reed
"Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall" – Edgar Barens




Najlepsza krótkometrażowa animacja:
"Feral"
"Get a Horse!"
"Mr. Hublot"
"Possessions"
"Room on the Broom"




W tym roku Oscary zostaną wręczone po raz 86., a ceremonia odbędzie się 2 marca.