Film opowiada historię przystojnego, czarującego mężczyzny (Toni Servillo), który pomimo pierwszych oznak starzenia, wciąż w pełni korzysta z życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie – jako znany dziennikarz i nałogowy uwodziciel – jest zawsze mile widziany. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i reputację sfrustrowanego pisarza. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których "ludzka machina" – jak brzmiał tytuł jego powieści – rozbierana jest do naga. Znużony swoim stylem życia, mężczyzna marzy czasem, aby raz jeszcze wziąć do ręki pióro.

Reklama

http://youtu.be/p5zKeX7z8i0

W grudniu obraz "Wielkie piękno" zdominował rozdanie Europejskich Nagród Filmowych. Produkcję uznano za najlepszy europejski film ubiegłego roku. Paolo Sorrentino otrzymał także statuetkę dla najlepszego reżysera, a odtwórca głównej roli w filmie, Toni Servillo, został uznany za najlepszego europejskiego aktora 2013 roku. Obraz został również nagrodzony za montaż, zdobywając łącznie cztery statuetki.

Film Sorrentino jest także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny oraz jest laureatem Złotego Globa w tej samej kategorii. "Wielkie piękno" wejdzie na ekrany polskich kin 7 lutego.