Nominacje do Oscarów 2012

Reklama

Najlepszy film:

"Czas wojny"
"Artysta"
"Moneyball"
"Spadkobiercy"
"Drzewo życia"
"O północy w Paryżu"
"Hugo i jego wynalazek"
"Służące"
"Strasznie głośno, niesamowicie blisko"







Najlepszy film nieanglojęzyczny:

"Bullhead" (Belgia, reż. Michael R. Roskam,)
"Monsieur Lazhar" (Kanada, reż. Philippe Falardeau)
"Rozstanie" (Iran, reż. Asghar Farhadi)
"Footnote" (Izrael, reż. Joseph Cedar)
"W ciemności" (Polska, reż. Agnieszka Holland)



Najlepsza reżyseria:

Michel Hazanavicius ("Artysta")
Alexander Payne ("Spadkobiercy")
Martin Scorsese ("Hugo i jego wynalazek")
Woody Allen ("O północy w Paryżu")
Terrence Malick ("Drzewo życia")



Najlepsza pierwszoplanowa rola męska:

Demián Bichir ("A Better Life")
George Clooney ("Spadkobiercy")
Jean Dujardin ("Artysta")
Gary Oldman ("Szpieg")
Brad Pitt ("Moneyball")



Najlepsza pierwszoplanowa rola żeńska:

Glenn Close ("Albert Nobbs")
Viola Davis ("Służące")
Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem")
Meryl Streep (Żelazna dama")
Michelle Williams ("Mój tydzień z Marilyn")



Najlepsza drugoplanowa rola męska:

Kenneth Branagh ("Mój tydzień z Marilyn")
Jonah Hill ("Moneyball")
Nick Nolte ("Warrior")
Christopher Plummer ("Debiutanci")
Max von Sydow ("Strasznie głośno, niesamowicie blisko")



Najlepsza drugoplanowa rola żeńska:

Reklama

Bérénice Bejo ("Artysta")
Jessica Chastain ("Służące")
Melissa McCarthy ("Druhny")
Janet McTeer ("Albert Nobbs")
Octavia Spencer ("Służące")





Najlepszy scenariusz oryginalny:

Michel Hazanavicius ("Artysta")
Annie Mumolo & Kristen Wiig ("Druhny")
J.C. Chandor ("Chciwość")
Woody Allen ("O północy w Paryżu")
Asghar Farhadi ("Rozstanie")



Najlepszy scenariusz adaptowany:

Alexander Payne, Nat Faxon & Jim Rash ("Spadkobiercy")
John Logan ("Hugo i jego wynalazek")
George Clooney, Grant Heslov i Beau Willimon ("Idy marcowe")
Steven Zaillian i Aaron Sorkin ("Moneyball")
Bridget O'Connor i Peter Straughan ("Szpieg")



Najlepsza muzyka:

John Williams ("Przygody Tintina")
Ludovic Bource ("Artysta")
Howard Shore ("Hugo i jego wynalazek")
Alberto Iglesias ("Szpieg")
John Williams ("Czas wojny")



Najlepsza piosenka:

"Man or Muppet" z filmu "The Muppety" (słowa i muzyka Bret McKenzie)
"Real in Rio" z filmu "Rio" (muzyka Sergio Mendes i Carlinhos Brown, słowa Siedah Garrett)

Najlepsze zdjęcia:

Guillaume Schiffman ("Artysta")
Jeff Cronenweth ("Dziewczyna z tatuażem")
Robert Richardson ("Hugo i jego wynalazek")
Emmanuel Lubezki ("Drzewo życia")
Janusz Kaminski ("Drzewo życia")



Najlepsze kostiumy:

Lisy Christl "Anonymous"
Mark Bridges ("Artysta")
Sandy Powell ("Hugo i jego wynalazek")
Michael O'Connor ("Jane Eyre")
Arianne Phillips ("W.E.")



Najlepszy montaż:

Anne-Sophie Bion, Michel Hazanavicius ("Artysta")
Kevin Tent ("Spadkobiercy")
Angus Wall, Kirk Baxter ("Dziewczyna z tatuażem")
Thelma Schoonmaker ("Hugo i jego wynalazek")
Christopher Tellefsen ("Moneyball")



Najlepsza scenografia:

Laurence Bennett, Gregory S. Hooper ("Artysta")
Stuart Craig, Stephenie McMillan 9"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II")
Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo ("Hugo i jego wynalazek")
Anne Seibel, Hélène Dubreuil ("O północy w Paryżu")
Rick Carter, Lee Sandales ("Czas wojny")



Najlepszy pełnometrażowy film animowany:

"A Cat in Paris" (reż. Alain Gagnol i Jean-Loup Felicioli)
"Chico & Rita (reż. Fernando Trueba i Javier Mariscal)
"Kung Fu Panda 2" (reż. Jennifer Yuh Nelson)
"Kot w butach" (reż. Chris Miller)
"Rango" (reż. Gore Verbinski)





Najlepsze efekty specjalne:

"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II"
"Hugo i jego wynalazek"
"Giganci ze stali"
"Geneza planety małp"
"Transformers 3"



Najlepszy dźwięk:

"Dziewczyna z tatuażem"
"Hugo i jego wynalazek"
"Moneyball"
"Transformers 3"
"Czas wojny"



Najlepsza charakteryzacja:

"Albert Nobbs"
"Harry Potter i insygnia śmierci: Cześć II"
"Żelazna dama"

Najlepszy film dokumentalny:

"Hell and Back Again"
"If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front"
"Paradise Lost 3: Purgatory"
"Pina"
"Undefeated"



Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement"
"God Is the Bigger Elvis"
"Incident in New Baghdad"
"Saving Face"
"The Tsunami and the Cherry Blossom"



Najlepsza krótkometrażowa animacja:

"Dimanche" (reż. Patrick Doyon)
"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" (reż. William Joyce, Brandon Oldenburg)
"La Luna" (reż. Enrico Casarosa)
"A Morning Stroll" (reż. Grant Orchard, Sue Goffe)
"Wild Life" (reż. Amanda Forbis, Wendy Tilby)



Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:

"Pentecost" (reż. Peter McDonald)
"Raju" (reż. Max Zähle, Stefan Gieren)
"The Shore" (reż. Terry George)
"Time Freak" (reż. Andrew Bowler, Gigi Causey)
"Tuba Atlantic" (reż. Hallvar Witzø)