Informację o gratulacjach zamieszczono po południu na profilu prezydentpl na Twitterze.

Reklama

Listę nominacji do Oscarów ogłoszono we wtorek. Film "W ciemności" znalazł się wśród produkcji nominowanych do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii obraz nieanglojęzyczny. Jego konkurentami w tej kategorii są: irańskie "Rozstanie" w reżyserii Asghara Farhadiego, izraelski "Footnote" (reż. Joseph Cedar), belgijski "Bullhead" (reż. Michael R. Roskam) oraz kanadyjski "Monsieur Lazhar" (reż. Philippe Falardeau).

To już trzecia nominacja do Oscara przyznana dla filmów Agnieszki Holland. W poprzednich latach do statuetek nominowane były jej filmy "Gorzkie żniwa" z 1985 r. (w kategorii obraz nieanglojęzyczny) i "Europa, Europa" z 1990 r. (w kategorii scenariusz adaptowany).

Dramat "W ciemności" (ang. "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta. Producentem "W ciemności" jest Studio Filmowe Zebra.

84. ceremonia rozdania Oscarów, podczas której z grona nominowanych wyłonieni zostaną laureaci, odbędzie się 26 lutego w Teatrze Kodaka w Los Angeles.