"W ciemności" z nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

Film polskiej reżyserki znalazł się w prestiżowym gronie pięciu filmów, uznanych za najlepsze nieanglojęzyczne obrazy. Poza filmem "W ciemności" o Oscara 2012 walczyć będą: belgijski film "Bullhead" w reżyserii Michaela R. Roskama, kanadyjski "Monsieur Lazhar" Philippe'a Falardeau, irański "A separation" w reżyserii Asghara Farhadi oraz izraelski "Footnote" Josepha Cedara.

Agnieszka Holland ma już na swoim koncie jedną nominację do Oscara. W 1992 roku została doceniona za scenariusz filmu "Europa, Europa". Skończyło się jednak na nominacji.

Zobacz trailer filmu Agnieszki Holland "W ciemności" >>>

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.


Janusz Kamiński z Oscarem po raz trzeci?

Amerykańska Akademia Filmowa doceniła także jednego z najbardziej znanych Polaków w Hollywood. Kolejną już nominację otrzymał Janusz Kamiński, tym razem wyróżniony za zdjęcia do filmu "Czas wojny".

Kamiński ma już na koncie dwie statuetki - za filmy: "Szeregowiec Ryan" i "Lista Schindlera". Poza tym był nominowany: "Amistad" oraz "Motyl i skafander". Tym razem ma szansę na nagrodę do wyreżyserowanego przez Stevena Spielberga filmu opowiadającego o niezwykłej przyjaźni człowieka i konia w przeddzień wybuchu I wojny światowej.

http://www.youtube.com/watch?v=xRf3SfeMRD4