"W ciemności" z nominacją do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny

Reklama

Film polskiej reżyserki znalazł się w prestiżowym gronie pięciu filmów, uznanych za najlepsze nieanglojęzyczne obrazy. Poza filmem "W ciemności" o Oscara 2012 walczyć będą: belgijski film "Bullhead" w reżyserii Michaela R. Roskama, kanadyjski "Monsieur Lazhar" Philippe'a Falardeau, irański "A separation" w reżyserii Asghara Farhadi oraz izraelski "Footnote" Josepha Cedara.

Agnieszka Holland ma już na swoim koncie jedną nominację do Oscara. W 1992 roku została doceniona za scenariusz filmu "Europa, Europa". Skończyło się jednak na nominacji.

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to oparta na faktach historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli w filmie Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej przez wiele miesięcy ukrywał w kanałach Żydów z lwowskiego getta.Janusz Kamiński z Oscarem po raz trzeci?

Amerykańska Akademia Filmowa doceniła także jednego z najbardziej znanych Polaków w Hollywood. Kolejną już nominację otrzymał Janusz Kamiński, tym razem wyróżniony za zdjęcia do filmu "Czas wojny".