Jak mówi Sławomir Gortych w wywiadach, Karkonosze pokochał, gdy jako chłopiec chodził z ojcem na wycieczki. Z wykształcenia jest lekarzem. Po dyplomie na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ukończył stomatologiczny staż i pracuje jako dentysta. Pisze w wolnych chwilach.

Reklama

Książki obsypane nagrodami

Jego pierwsza powieść, "Schronisko, które przestało istnieć", zdobyła tytuł Książki Roku 2022 w kategorii Debiut w plebiscycie serwisu lubimyczytac.pl. Rok później w tym samym konkursie, kontynuacja serii, "Schronisko, które przetrwało", została Książką Roku 2023 w kategorii Kryminał, Sensacja, Thriller. Trzy tomy Karkonoskiej Serii Kryminalnej doceniono także tytułem Najlepszej Górskiej Książki Roku na Festiwalu Literatury Górskiej w Lądku-Zdroju w latach 2023 i 2024. Autor został również uhonorowany Karkonoską Nagrodą Literacką przyznawaną przez polsko-niemieckie jury za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, kultury i sztuki Śląska, które szczególnie służą duchowi humanizmu i porozumienia.

Umowa na realizację filmu

Książki Sławomira Gortycha przyciągnęły zainteresowanie filmowców. Autor podpisał wstępną umowę na taką produkcję z firmą producencką Aurum Film, która ma na swoim koncie takie produkcje jak m.in. "Kos", "Kolory zła. Czerwień" czy "Żeby nie było śladów".

Karkonoskie tajemnice

Sławomir Gortych wydał do tej pory trzy powieści: "Schronisko, które spowijał mrok", "Schronisko, które przetrwało", "Schronisko, które przestało istnieć". Rozgrywają się w karkonoskich schroniskach, na szlakach, w tamtejszych miejscowościach. Są pełne mrocznych tajemnic i trzymają w napięciu. Współczesność splata się z bogatą historią tamtych stron, są np. wątki związane z II wojną światową.