– Ten temat parzy! – mówił Wojciech Smarzowski o problemach ze znalezieniem funduszy na dokończenie "Wołynia". Ze względu na tematykę filmu nie chcieli się w jego powstanie angażować sponsorzy. 3 marca specjalnie powołana Fundacja na rzecz filmu Wołyń rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, które umożliwią realizację brakujących scen do filmu. Do 13 kwietnia twórcom udało się zebrać 291 979 złotych. Brakuje jeszcze 2 218 021 złotych.

Reklama

Teraz pojawiła się nowa inicjatywa – pomóc chcą mieszkańcy Chełma, którzy organizowali akcję "Maraton na Wołyń". W jej ramach 30 kwietnia (godz. 15.00) w Chełmskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z filmowcami, w którym udział weźmie reżyser oraz aktorzy: Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik i inni. Spotkaniu towarzyszyć będą projekcje wcześniejszych filmów Smarzowskiego – "Wesela" i "Róży", a także krótki recital Lecha Dyblika. Odbędzie się również licytacja przedmiotów związanych z twórczością Wojtka Smarzowskiego.

"Wołyń" ma być epicką opowieścią o wydarzeniach na wschodnich kresach Rzeczpospolitej w okresie II wojny światowej. Akcja filmu rozgrywa w czasie II wojny światowej w małej wiosce położonej w południowo-wschodniej części Wołynia. Główną bohaterką jest 17-letnia Zosia, która zakochuje się w ukraińskim chłopcu. Ojciec chce ją jednak wydać ją za mąż za bogatego Polaka, wdowca z dwójką dzieci.

"Wołyń" do kin ma trafić 7 października 2016 roku. Prawdopodobnie wcześniej zostanie zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Gdyni.