Jak tłumaczą twórcy, to "historia człowieka, który posiadł niezwykłą wiedzę, wykraczającą poza horyzonty ówczesnych uczonych".

Reklama

"Latający mnich" jest wspólną produkcją Polski i Słowacji. Film wyreżyserowała Słowaczka Mariana Cengel-Solcanska.

Główną rolę gra aktor słowacki Marko Igonda, który wystąpił wcześniej w amerykańskiej superprodukcji "Za linią wroga" i w "Hannibalu. Po drugiej stronie maski".

W pozostałych rolach publiczność zobaczy m.in.: Pawła Małaszyńskiego i Aleksandra Domogarowa, czyli Bohuna z "Ogniem i mieczem" (Domogarow obecnie znów gra u Jerzego Hoffmana w "1920 Bitwie Warszawskiej"), a także Karolinę Kominek, Bartłomieja Firleta i Mirosława Zbrojewicza.

Akcja filmu "Latający mnich i tajemnica Da Vinci" rozgrywa się w XVIII wieku w Pieninach. W ukrytym w górach Czerwonym Klasztorze pustelniczy żywot wiodą mnisi kamedulscy. Pewnego dnia u wrót klasztoru mnisi odnajdują zakrwawionego, bezimiennego mężczyznę. Ratują go, a z czasem przyjmują w swe szeregi. Nadają mu imię Cyprian.

Reklama

Wiele lat później noszący to imię tajemniczy zakonnik wsławia się wielkimi odkryciami z dziedziny medycyny i alchemii oraz wynalezieniem niezwykłej machiny.