– Dziennikarstwo śledcze jest czasochłonne i drogie – mówiła w wywiadzie dla magazynu "Press" Sacha Pfeiffer z "The Boston Globe", którą w oscarowym "Spotlight" sportretowała Rachel AcAdams. – Mam nadzieję, że ten film przypomni i wydawcom, i redaktorom, że ze wszystkich rzeczy, które powinni próbować ochronić przed zagładą, właśnie dziennikarstwo śledcze jest najważniejsze. To w końcu fundamentalna funkcja dziennikarstwa: przypominać o odpowiedzialności wpływowych ludzi i wpływowych instytucji za swoje czyny.

Reklama
Forum Film Poland

Historię dziennikarskiego śledztwa przedstawia również "Niewygodna prawda". Jej scenariusz zainspirowała powieść "Truth and Duty" Mary'ego Mapesa i prawdziwe wydarzenia związane z aferą Rathergate. Prezydent George W. Bush miał korzystać z uprzywilejowanego statusu w czasie swojej służby, jako pilot w Gwardii Narodowej w Teksasie na początku lat 70. Nie poddał się m.in. obowiązkowym badaniom lekarskim. Sprawa wyszła na jaw we wrześniu 2004 roku, kiedy dokumenty zostały przedstawione przez prezentera Dana Rathera w programie "60 minutes" stacji CBS.

Forum Film Poland

W filmie Jamesa Vanderbilta (twórcy "Zodiaka" i "Niesamowitego Spider-Mana") grana przez Cate Blanchett producentka telewizyjna Mary Mapes razem ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych, wspomnianym Danem Ratherem (w tej roli Robert Redford) przygotowują reportaż o nieznanych faktach z przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Jego emisja jest dla opinii publicznej szokiem. Okazuje się jednak, że materiał zostaje wykorzystany przeciwko samym dziennikarzom, którzy stają ofiarami nagonki. Uznani za zdrajców, będą musieli bronić nie tylko swojej reputacji, ale i podstaw amerykańskiego ustroju.

Reklama

"Niewygodna prawda" w wybranych kinach od 22 kwietnia.