Akcja "Niewygodnej prawdy" rozgrywa się w roku 2004. Amerykanie wybierają nowego prezydenta. W trakcie kampanii producentka telewizyjna Mary Mapes razem ze swoim ambitnym zespołem oraz jednym z najsłynniejszych prezenterów telewizyjnych Danem Ratherem przygotowuje reportaż o nieznanych faktach z przeszłości prezydenta Georga W. Busha. Jego emisja jest dla opinii publicznej szokiem. Okazuje się jednak, że materiał zostaje wykorzystany przeciwko samym dziennikarzom, którzy stają ofiarami nagonki. Wczoraj bohaterowie, dziś uznani za zdrajców.

Reklama

Scenariusz "Niewygodnej prawdy" zainspirowała powieść "Truth and Duty", napisana przez dziennikarza Mary'ego Mapesa i prawdziwe wydarzenia związane z tzw. Rathergate. Prezydent George W. Bush miał korzystać z uprzywilejowanego statusu w czasie swojej służby, jako pilot w Gwardii Narodowej w Teksasie na początku lat 70. Nie poddał się m.in. obowiązkowym badaniom lekarskim. Sprawa wyszła na jaw we wrześniu 2004 roku, kiedy dokumenty zostały przedstawione przez prezentera Dana Rathera w programie "60 minutes" stacji CBS.

W filmie Jamesa Vanderbilta (debiutującego na reżyserskim krzesełku scenarzysty "Zodiaka" i obydwu części "Niesamowitego Spider-Mana") główną rolę zdobywczyni Oscara Cate Blanchett ("Blue Jasmine", "Carol"), a partnerują jej: Robert Redford (powracający do kina spod znaku "Wszystkich ludzi prezydenta" i "Trzech dni kondora") oraz Topher Grace, Dennis Quaid i Elisabeth Moss.

"Niewygodna prawda" w wybranych kinach od 22 kwietnia 2016 roku.