Reklama

Środowa ceremonia otwarcia imprezy, na której wręczane są nagrody, była pierwszy raz transmitowana na żywo za pośrednictwem internetu. Filmem otwarcia był "Czarny czwartek" w reż. Antoniego Krauzego.

Nagrody otrzymali: Rafael Lewandowski - Hollywood Eagle Award za film "Kret"; Marcin Walewski - Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu za rolę w filmie "Wenecja" w reż. Jana Jakuba Kolskiego; Damian Nenow - Hollywood Eagle Animation Award za film "Paths of Hate"; Piotr Śliwowski i Marta Dzido - Hollywood Eagle Documentary Award za film "Downtown - miasto downów"; Jon Voight - Pola Negri Award za rolę główną w filmie "Jan Paweł II" w reż. Johna Kenta Harrisona.

Statuetka Poli Negri przyznawana jest za szczególnie wartościowy udział w polskich filmach lub udział w zagranicznych produkcjach, których tematyka wiąże się z Polską. Nagroda dla Jona Voighta to pokłosie jego tytułowej roli w filmie "Jan Paweł II" w reż. Johna Kenta Harrisona.

W poprzednich edycjach festiwalu Nagrodę im. Poli Negri otrzymali: Anna Paquin ("Dzieci Ireny Sendlerowej"), Hugh Grant (za rolę Fryderyka Chopina w filmie "Impromptu"), Ed Harris (za współpracę z Agnieszką Holland) i Scott Willson (za współpracę z Krzysztofem Zanussim).

Pierwszy raz w historii festiwalu galę otwarcia można było zobaczyć na żywo za pośrednictwem internetu. Ceremonię otwarcia poprzedziły wywiady z twórcami i gośćmi specjalnym przeprowadzane przed Egiptian Theater w Hollywood.

Podczas festiwalu amerykańska publiczność będzie mogła zobaczyć m.in.: "Erratum" Marka Lechkiego, "Mistyfikację" Jacka Koprowicza, "Chrzest" Marcina Wrony, "Małą maturę 1947" Janusza Majewskiego, "Święty interes" Macieja Wojtyszki, "Boksera" Tomasza Blachnickiego, "Heńka" Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja, "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego czy nagrodzony "Dwontown" Piotra Śliwowskiego i Marty Dzido.

Festiwal zamknie pokaz najnowszego filmu Jacka Bromskiego "Uwikłanie".

Wielu pokazom będą towarzyszyć spotkania i dyskusje z gośćmi z Polski.

Na festiwalu są już obecni aktorzy, m.in.: Urszula Grabowska, która weźmie udział w pokazie filmu "Joanna" Feliksa Falka; Marta Honzatko, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie "Czarny czwartek"; Marian Dziędziel zaprezentuje laureata głównej nagrody festiwalu film "Kret" Rafaela Lewandowskiego; Marcin Walewski - zdobywca Nagrody im. Piotra Łazarkiewicza zaprezentuje film Jana Jakuba Kolskiego "Wenecja" oraz kompozytor Paweł Mykietyn, który spotka się z publicznością na pokazach filmów "Czarny czwartek" Antoniego Krauzego i "Essential killing" Jerzego Skolimowskiego.

12. Polish Film Festival Los Angeles potrwa do 20 października.