Na liście znalazły się również "A Burning Hot Summer" Philippe'a Garnela, "House of Tolerance" Bertranda Bonello, "Meek's Cutoff" Kelly Reichardt, "Melancholia" Larsa von Triera, "Outside Satan" Bruno Dumonta, "The Strange Case of Angelica" Manoela de Oliveiry, "Super 8" JJ Abramsa, "The Tree of Life" Terrenca Malicka i "Habemus Papam" Nanniego Morettiego.

Reklama

Tegoroczne wyróżnienie filmu "Essential Killing" na słynnej liście nie jest pierwszym w karierze Jerzego Skolimowskiego. "Cahiers du Cin,ma" doceniło wcześniej jego filmy już trzy razy: w 1966 "Walkower", w 1968 "Barierę" i w 1982 "Fuchę".

Francuscy krytycy za jeden z 10 najlepszych obrazów uznali w 1988 roku również "Krótki film o zabijaniu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Lista Top 10 jest układana od 60 lat.

Ostatni film Jerzego Skolimowskiego opowiada historię Afgańczyka, który zostaje wzięty do niewoli przez Amerykanów za zabicie trzech żołnierzy. Przewieziony do Europy, gdzie ma być przesłuchiwany, ucieka z więzienia i popełnia kolejne zbrodnie. Film został nagrodzony na festiwalach w Wenecji i w Mar del Plata, otrzymał również Złote Lwy dla najlepszego filmu na 35. FPFF w Gdyni. Producentem obrazu jest Skopia Film. "Essential Killing" jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reklama