Tylko jeden film pokonał w Brazylii w zestawieniach box-office'u "Avatara". "Elitarni - ostatnie starcie" w reżyserii Jose Padilha potrzebował zaledwie trzech tygodni na zdobycie tytułu największego hitu XXI wieku. "Zebraliśmy wspaniałą ekipę od efektów specjalnych, w tym m.in. takich specjalistów jak Bruno Van Zeebroeck (Transformers), William Boggs (Spiderman) czy Keith Woulard (Dzień Niepodległości)" - mówi reżyser filmu Jose Padilha.

Reklama
Media

W "Elitarni-ostatnie starcie" kojarzone głównie z karnawałem - Rio, stanie się miastem pełnym gniewu. W świecie bez zasad, po dwóch stronach barykady staną oddziały specjalne, dowodzone przez kapitana Nascimento (w tej roli Wagner Moura) i bezwzględni bossowie ulicznych gangów. Obok Moury w filmie grają m.in.: Irandhir Santos, Pedro Van Held i Andre Ramiro. Aktorzy szkoleni byli przez elitarną jednostkę SWAT oraz amerykańską NASA. "SlashFilm" określił film Padilha jako skrzyżowanie "Infiltracji" z "Ojcem chrzestnym".

Media

"Elitarni - ostatnie starcie" rywalizuje o Oscara z nowym obrazem Agnieszki Holland - "W ciemności". Będzie to ostra walka, bo "Elitarni - ostatnie starcie" zebrał nie tylko pozytywne głosy krytyki, ale przede wszystkim zachwyt milionowej publiczności. W Brazylii, jako jedyny pokonał w zestawieniach box-office'u "Avatara", obejrzało go ponad 11 milionów osób.Jednak film Holland także nie pozostaje w tyle. Dramat inspirowany książką Roberta Marshalla "In the Sewers of Lvov" z główną rolą Roberta Więckiewicza wzbudza spore poruszenie wśród światowych krytyków. "Odważny, epicki film, daleki od konwencjonalnej rozrywki. Napięcie, które twórcy potrafią wykrzesać z prawdziwej historii, jest jednocześnie mordercze i inspirujące. Główny bohater (perfekcyjna kreacja Roberta Więckiewicza) przypomina Oskara Schindlera, a jego historia - wyjątkowa i wybitnie dramatyczna - obrazuje przemianę zatwardziałego antysemity w anioła stróża" - napisał Joe Morgenstern z "Wall Street Journal".

W CIEMNOŚCI, fot. Robert Pałka, Fotos-Art

Film Holland trafi do polskich kin na początku 2012 roku, natomiast "Elitarni - ostatnie starcie" zobaczymy już 28 października.