Produkcja została uznana "za najbardziej interesujący film fabularny" tegorocznej edycji imprezy. Robert Więckiewicz za główną rolę "W ciemności" Holland został wyróżniony Geniuszem – "nagrodą za objawienie aktorskie".

Reklama

W kategorii filmów dokumentalnych nagrodzono "Cudze listy" Macieja Drygasa. Nagrody specjalne jury 23. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce przyznało "Róży" Wojciecha Smarzowskiego i dokumentowi "W milczeniu" Ewy Ewart.

23. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce zamykały pokazy dwóch nowych produkcji Hugh Welchmana: "Latająca maszyna" i "Mały listonosz" w reżyserii Doroty Kobieli

"Była to szczególna edycja, ponieważ zaprezentowano wszystkie najważniejsze polskie produkcje roku, jeżeli chodzi o polskie kino artystyczne. Na pewno hitem był jeden z pierwszych pokazów na świecie filmu Agnieszki Holland "W ciemności". Obecność Holland i Roberta Więckiewicza, odtwórcy głównej roli, świadczy o prestiżu tego festiwalu i na pewno dla widzów polonijnych i Amerykanów stanowiła świetną możliwość zapoznania się z najnowszym dziełem, które ma szanse w lutym otrzymać oscarową nominację" - ocenia Zbigniew Banaś, krytyk filmowy mieszkający w Stanach Zjednoczonych.