Tegoroczną listę nominacji do tych nagród ogłosiła organizacja Broadcast Film Critics Association, która zrzesza krytyków filmowych z USA i Kanady. W kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny "W ciemności" Agnieszki Holland konkuruje m.in. z filmami "Skóra, w której żyję" Pedro Almodovara i "Człowiek z Hawru" Akiego Kaurismakiego.

Reklama

"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, jest polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.

"Prestiżowe wyróżnienie przyznane +W ciemności+ przez amerykańskich krytyków, poprzedzone pasmem sukcesów filmu na międzynarodowych festiwalach i świetnymi recenzjami, stanowi dla produkcji Holland świetny prognostyk przed zbliżającym się ogłoszeniem nominacji amerykańskiej Akademii Filmowej" - podkreślono w środowym komunikacie dystrybutora. Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 24 stycznia, a ceremonia wręczenia statuetek odbędzie się 26 lutego.

"W ciemności" to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta stał się bohaterem. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Historię tę w swojej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku" opisała ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger. Jako kilkulatka, przez 14 miesięcy ukrywała się ona razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha.

Oprócz Więckiewicza, w obsadzie filmu znaleźli się Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska. Do kin w Polsce "W ciemności" trafi 5 stycznia.

Reklama