"W ciemności" (tytuł angielski: "In Darkness"), koprodukcja polsko-niemiecko-kanadyjska, to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta stał się bohaterem. Mężczyzna postanowił ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta, ryzykując przy tym życie własne i swoich najbliższych.

Reklama

Obraz został zrealizowany na podstawie scenariusza inspirowanego książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu" ("In the Sewers of Lvov. A Heroic Story of Survival from the Holocaust"), która w 1990 r. ukazała się w Nowym Jorku, nakładem wydawnictwa Charles Scribner's Sons.

Historię tę w swojej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku" opisała ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger. Jako kilkulatka, przez 14 miesięcy ukrywała się ona razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha.

Oprócz Więckiewicza, w obsadzie filmu są m.in. Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Krzysztof Skonieczny, Benno Furmann i Marcin Bosak. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

W Ameryce (we wrześniu "W ciemności" pokazywano na festiwalach w USA i Kanadzie) nowy film Agnieszki Holland otrzymał już wysokie oceny. Pochwały zebrała nie tylko reżyserka - bardzo dobre oceny otrzymał również kreujący w tym filmie główną rolę Robert Więckiewicz.