"Montreal World Film Festival – The Best Actor Award – Borys Szyc "The Mole" (KRET) reż. Rafael Lewandowski. Jestem w szoku" – napisał na swoim profilu na Facebooku Borys Szyc.

Reklama

"Kret" to debiut fabularny Rafaela Lewandowskiego. Pokaz w Montrealu był światową premierą filmu. "To jest ambitny film, opowiada o sprawach, które dotyczą nas wszystkich. Mówi o grzechu, o przeszłości, o tym, że trzeba zapłacić za wyrządzone zło oraz o miłości ojca i syna. Ta miłość jest twarda i czasem oschła, ale mimo wszystko bardzo głęboka i pełna ciepła" – mówił Borys Szyc na początku sierpnia.

Obok Szyca w filmie zagrali: Marian Dziędziel, Wojciech Pszoniak, Magdalena Czerwińska, Sławomir Orzechowski i Bartłomiej Topa. Polska premiera filmu odbyła się 5 sierpnia.

Film opowiada historię rodziny borykającej się z problemem przeszłości. Odkąd Paweł rozkręcił wraz z ojcem Zygmuntem wspólny interes, jego rodzina zaczyna coraz optymistyczniej patrzeć w przyszłość. Ich marzenia o dostatnim życiu przekreśla artykuł, który godzi w dobre imię Zygmunta, bo ujawnia jego powiązania z PRL-owska Służbą Bezpieczeństwa. Z dnia na dzień współpracownicy Pawła odwracają się od niego, a jego małżeństwo z Ewą przeżywa poważny kryzys. Paweł zrobi wszystko, żeby odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów. Tropy z przeszłości prowadzą do zagadkowego człowieka, który od pewnego czasu zdaje się potajemnie kierować losami Pawła i Zygmunta. W zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży on zdesperowanemu mężczyźnie zaskakującą propozycję.

Film Lewandowskiego pokazano w konkursie Międzynarodowym 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Celem imprezy jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i nowatorskich dzieł.

Tegoroczna edycja festiwalu trwała od 18 do 28 sierpnia. W tym czasie zaprezentowanych zostało ponad 400 filmów z 70 krajów świata.