Kazimierza Dolnego fanom kina przedstawiać nie trzeba. Przez 11 lat zdążył wyrobić sobie silną pozycję na festiwalowej mapie Polski. Najpierw było dziesięć edycji Lata Filmów, potem impreza organizowana przez Telewizję Polską pod nazwą Wysokie Temperatury Filmowe. Debiutujące teraz Dwa Brzegi nie przyniosą rewolucji. Będzie to raczej nawiązanie do dobrych tradycji - taki stary nowy festiwal.

Reklama

Na otwarcie widzowie obejrzą najnowszy fim Giuseppe Tornatorego "Nieznajoma" - utrzymaną w hitchcockowskim klimacie histori o dziewczynie, która obsesyjnie pragnie się wkraść w życie swoich sasiadów. W programie znalazło się dziewięć premier reprezentujących kino autorskie, wśród nich zamykający festiwal "Zakochany Molier" Laurenta Tirarda.

Ciekawie zapowiada się cykl "Pod Namiotem Świata" - najnowsze produkcje wyszukane na festiwalach w Berlinie, Rotterdamie, Cannes oraz retrospektywa amerykańskiego reżysera Boba Rafelsona ("Pięć łatwych utworów", "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy"), który jest gościem specjalnym imprezy. Do tych, którzy w wakacje nie stronią od nauki, skierowane są "Lekcje Kina". Jedna z nich będzie zatytułowana "Spowiedź reżysera filmowego", a opowiedzą o swojej twórczości Bob Rafelson, Wiesław Saniewski i Andrzej Titkow.

Warsztaty filmowe poprowadzi w Kazimierzu reżyserka Maria Zmarz-Koczanowicz, a warsztaty fotograficzne w Janowcu wibitny fotografik Tomasz Sikora. Szczególną ucztą dla kinomanów będzie również pokaz dzieł duetu Jiri Menzel - Bohumil Hrabal, który będzie się odbywać w obecności reżysera, a towarzyszyć mu będzie debata na temat filmowej adaptacji dzieła literackiego. W sekcji dokumentu wielkie wydarzenie warszawskiego Planet Doc Review "Z-Boczona historia kina" Sophie Fiennes połączone z dyskusją dotyczącą psychoanalitycznej teorii kina i książki Slavoja Zizka "Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch", która właśnie trafiła do księgarń.

Fani polskiego kina, od dokumentu po animację powinni wpaść do "Małego Kina" w Kazimierzu. Prezentowane będą tam filmy produkowane przez Telewizję Polską, m.in. "Pamiętnik filmowy Andrzeja Kondratiuka", "Dwie szuflady" Strekowskiego, "Profesor" Zmarz-Koczanowicz i "Słońce i cień" Holoubka. Ale nie tylko filmami Kazimierz stoi. To malownicze miasteczko nad Wisłą ma po prostu klimat. A atmosfera filmowego święta wisi w powietrzu, niektóre atrakcje są bezpłatne. Na Małym Rynku ci bardziej oszczędni bedą mogli obejrzeć filmy z repertuaru światowego, które przegapili w tym sezonie. Niektórym projekcjom towarzyszyć będą specjalne wywiady z twórcami filmów zarejestrowane i prowadzone przez Grażynę Torbicką.

W Kazimierzu nie zabraknie też miejsca na muzykę: specjalny, otwierający festiwal koncert da Argentyńczyk Gustavo Santaolalla, zdobywca dwóch Oscarów za muzykę. Zagra także twórca etnicznej muzyki baskijskiej Kepa Junkera z zespołem.


Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Kazimierz Dolny i Janowiec nad Wisłą
4 - 11 sierpnia