Według organizatorów festiwalu, wystawa odsłania relacje, jakie zachodzą pomiędzy takimi dziedzinami, jak fotografia, film, malarstwo i filozofia. Jest to bardzo osobista i subiektywna opowieść artysty, odnosząca się do jego twórczości, podzielona na trzy sekcje: "Światło", "Kolory" i "Żywioły". Wystawa obrazuje
przejście od obrazu ruchomego do zatrzymanego w kadrze, gotowego ujęcia, jednocześnie podkreślając mistrzostwo użytych przez artystę środków wyrazu, staranną kompozycję i niezwykle ekspresyjne wykorzystanie światła, kolorów i żywiołów natury.

Wystawa jest ukoronowaniem multimedialnego projektu Vittorio Storaro, podsumowaniem jego pracy nad obrazem do ponad 40 filmów. Storaro uznawany jest za jednego z największych autorów zdjęć filmowych na świecie. Ma na swoim koncie trzy Oscary za "Czas Apokalipsy", "Czerwonych" i "Ostatniego Cesarza".

Ekspozycja otwarta zostanie 27 października w Muzeum Historii Miasta Łodzi. 15. jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage - bo taką oficjalną nazwę od tego roku nosi impreza - odbędzie się w dniach 24 listopada - 1 grudnia. Z okazji jubileuszu w tym roku spośród dotychczasowych laureatów Festiwalu, którzy otrzymali Złotą, Srebrn lub Brązową Żabę przyznana zostanie "Złota Żaba Żab".

Jak poinformowali organizatorzy, podczas tegorocznego Camerimage specjalną nagrodę dla duetu reżyser-operator otrzyma dwóch czeskich twórców - Jirzi Menzel i Jaromir Sofr. Ich wspólna filmografia obejmuje 12. obrazów fabularnych m.in. "Pociągi pod specjalnym nadzorem" i "Obsługiwałem angielskiego króla". Nagrodę
dla polskiego operatora za szczególny wkład w sztukę filmową powędruje do rąk Adama Holendra, który ma być gościem honorowym imprezy. Holender jest autorem zdjęć do takich filmów, jak: "Nocny kowboj" w reż. Johna Schlesingera, "Zabić księdza" Agnieszki Holland i "Carlitos Way" w reż. Michael Scott Bregmana. Podczas
Festiwalu planowany jest pokaz filmów z dorobku operatora.

Organizatorzy Festiwalu postanowili oddać hołd zmarłemu w tym roku znakomitemu operatorowi Laszlo Kovacsowi. Od tegorocznej edycji Festiwalu Złota Kijanka przyznawana studentom za najlepsze zdjęcia filmowe, nosić będzie nazwę studenckiej nagrody im. Laszlo Kovacsa.

Camerimage to jedyny na świecie Festiwal poświęcony sztuce operatorskiej. Pierwszy festiwal odbył się w 1993 roku w Toruniu. Do Łodzi impreza przeniosła się w 2000 roku. Na Festiwalu gościły gwiazdy światowego kina m.in. reżyserzy Oliver Stone, David Lynch, Istvan Szabo oraz aktorzy Charlize Theron, Diane Kruger, Ralph Fiennes czy Val Kilmer. We wrześniu wpływowe czasopismo poświęcone przemysłowi filmowemu i rozrywkowemu na świecie "Variety" umieściło Camerimage na liście 50 festiwali na świecie, których, zdaniem pisma, nie można przegapić.