Aktor, który ma już na koncie film biograficzny o Rasputinie, przygotowuje się do kolejnego projektu. Będzie to udział w adaptacji powieści "Le Divan De Staline" Jeana-Daniela Baltassata, w Polsce znanej pod tytułem "Kozetka Stalina".

Reklama

Ta wydana w ubiegłym roku książka jest beletrystyką, ale opartą w dużej mierze na materiale faktograficznym. Obok postaci fikcyjnych, będących tworem wyobraźni pisarza, występują w niej także autentyczni najbliżsi współpracownicy dyktatora, a także cytowane są dokumenty z epoki. Skupiając się na detalach, Baltassat mówi o stalinowskim mechanizmie władzy, a zwłaszcza o mentalności samego Stalina. Akcja powieści rozgrywa się w 1950 roku w Borżomi, w scenerii pałacu Likani należącego wcześniej do Romanowów, na trzy lata przed śmiercią Stalina.

Oprócz Gérarda Depardieu, który przed trzema laty otrzymał rosyjskie obywatelstwo z rąk Władimira Putina, w filmie wystąpią także Emmanuelle Seigner oraz Paul Hamy. Za kamerą staje koleżanka po fachu Depardieu, a także sporadyczna reżyserka, Fanny Ardant. Zdjęcia ruszają w poniedziałek i będą realizowane w Portugalii.