Akcja powieści rozgrywa się w położonym kilka kilometrów od Los Angeles miasteczku Montevista – miejscowości, w której "zdarzyć się może wszystko". Głównym bohaterem jest detektyw Lew Archer, który dostaje zlecenie od niejakiego Petera Jamiesona. Ma sprawdzić tożsamość Francisa Martela, rzekomego uciekiniera politycznego z Francji, a w rzeczywistości dość szemranej postaci.

Reklama

Macdonald, często porównywany z takimi mistrzami czarnego kryminału, jak Dashiell Hammett i Raymond Chandler, opisał śledztwa Archera w niemal dwudziestu powieściach oraz całej serii opowiadań. Postać już wielokrotnie gościła na ekranie, m.in. za sprawą takich reżyserów, jak Jack Smight ("Harper"), Stuart Rosenberg ("Zdradliwa toń") i Paul Wendkos ("The Underground Man"). W połowie lat 70. minionego wieku sześcioodcinkowy serial o Archerze przygotowała telewizja NBC (w głównej roli wystąpił Brian Keith).

Pracami nad ekranizacją "Lewych pieniędzy" ma pokierować producent Joel Silver. Coenowie kończą obecnie pracę nad filmem "Hail, Caesar!", który do kin powinien trafić w 2016 roku.