Obraz roboczo zatytułowany "Maria Skłodowska-Curie" to historia urodzonej w Polsce prekursorki nauki, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Twórcy deklarują, że nie będzie to jednak film biograficzny, lecz historia amour fou; kino emocjonalne, dramatyczne i wzruszające oraz podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, pełnego wielkich naukowych wizji, niespełnionych miłości, intryg i zdrady.

Reklama

– Film nie będzie kolejną retrospekcją imponującego życia i dokonań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, po które nieraz sięgali już filmowcy na całym świecie, lecz pierwszym tak intymnym portretem tej niezwykłej kobiety – wyjaśnia Mikołaj Pokromski, producent dzieła. – Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki.

Obraz będzie kręcony w języku francuskim z elementami języka polskiego i powstanie w międzynarodowym zespole realizacyjnym: reżyseria – Marie Noelle (Francja), zdjęcia – Michał Englert (Polska), scenografia – Eduard Krajewski (Niemcy), kostiumy – Cristobal Pidre, Florence Scholtes (Belgia), charakteryzacja – Waldemar Pokromski, Mira Wojtczak (Polska), muzyka – Bruno Coulais (Francja).

W filmie wystąpią w rolach pierwszoplanowych znani polscy aktorzy m. in. Karolina Gruszka w roli Marii Skłodowskiej-Curie, Daniel Olbrychski w roli Emile'a Amagata – zagorzałego przeciwnika Marii, Izabela Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej – siostry noblistki. Na ekranie partnerować im będą aktorzy francuscy m.in. André Wilms ("Człowiek z Hawru") i Charles Berling ("Marsz pingwinów", "Miłość po francusku") oraz niemieccy Sabin Tambrea ("Ludwig II") i Samuel Finzi ("Flemming").

Zdjęcia będą realizowane w Paryżu, Brukseli, Monachium oraz przede wszystkim w Polsce – w Łodzi, Krakowie i Łebie. Początek zdjęć planowany jest na kwiecień w Belgii, a do Polski realizacja przeniesie się w połowie maja tego roku. Obraz wejdzie do kin w 2016 roku.