Maria Curie wkracza na ekrany. Tak kręcą film o polskiej noblistce [ZDJĘCIA Z PLANU]
1 Biografię pod tytułem "Maria Curie" stworzą producenci z Polski, Niemiec, Belgii i Francji. To ma być historia urodzonej w Polsce prekursorki nauki, pierwszej kobiety na Sorbonie, pierwszej kobiety profesora, pierwszej kobiety, która dostała Nobla i to dwukrotnie – w dziedzinie fizyki i chemii. Twórcy deklarują, że nie będzie to jednak film biograficzny, lecz historia amour fou; kino emocjonalne, dramatyczne i wzruszające oraz podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków, pełnego wielkich naukowych wizji, niespełnionych miłości, intryg i zdrady.
PAP / Grzegorz Michałowski
2 Karolina Gruszka w ostatnich latach częściej grała duże role w produkcjach europejskich, zwłaszcza rosyjskich, niż w Polsce. Rola Marii Curie-Skłodowskiej w biograficznym filmie w reżyserii Marie Noëlle to kolejne wyzwanie, jakie podejmuje ceniona aktorka. – To, co mnie najbardziej zafascynowało w postaci Marii Curie to właśnie jej siła, jakaś wewnętrzna wolność. Ona nie podporządkowywała się konwenansom, dokładnie wiedziała, jakie jest jej przeznaczenie i realizowała je – mówi o swojej bohaterce Karolina Gruszka.
PAP / Grzegorz Michałowski
3 – Film nie będzie kolejną retrospekcją imponującego życia i dokonań naukowych Marii Skłodowskiej-Curie, po które nieraz sięgali już filmowcy na całym świecie, lecz pierwszym tak intymnym portretem tej niezwykłej kobiety – wyjaśnia Mikołaj Pokromski, producent dzieła. – Będzie to opowieść o jej smutkach i radościach, chwilach triumfu, jak i porażkach nie tylko w świecie nauki, ale przede wszystkim w jej życiu prywatnym i rodzinnym. To przez ten pryzmat chcemy ukazać nieznaną dotąd twarz naszej bohaterki.
PAP / Grzegorz Michałowski
4 – Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości. Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce; osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu – mówi reżyserka Marie Noëlle. – Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki. Chciałabym, żebyśmy po obejrzeniu tego filmu zapamiętali Marię Skłodowską-Curie nie tylko jako kobiecą ikonę nauki, czy Polkę znaną na całym świecie, lecz przede wszystkim jako inspirującą, silną kobietą – jednostkę wybitną pod każdym względem, zasługującą na podziw i godną naśladowania.
PAP / Grzegorz Michałowski
5 Obraz będzie kręcony w języku francuskim z elementami języka polskiego i powstanie w międzynarodowym zespole realizacyjnym. Za reżyserię odpowiada Marie Noëlle, a za zdjęcia – Michał Englert. Na ekrany wejdzie w 2016 roku.
PAP / Grzegorz Michałowski
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję