"Bogowie" zapowiadani są jako portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze. – To jest film o pięknej sprawie i stanowi duże wyzwanie aktorskie – mówi Tomasz Kot. – Podczas przygotowań poznałem ludzi uratowanych dzięki działalności Zbigniewa Religi, którzy dalej żyją. Odczuwam olbrzymią odpowiedzialność za tę rolę.

Reklama

Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym. Zmagania profesora to również walka o sprzęt i fundusze, a przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia i niemocą charakterystyczną dla schyłku PRL. – Podczas lektury "Bogów" urzekł mnie bunt bohatera. Jego walka o rzeczy niemal niemożliwe w otaczających go realiach – mówi Łukasz Palkowski. – Każdy prowadzi jakąś walkę o zmianę kawałka świata, przy czym ja swoją regularnie przegrywam. Historia Religi daje mi jednak nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy ostatni będą pierwszymi.

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczymy Piotra Głowackiego, Szymona Piotra Warszawskiego i Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W pozostałych rolach pojawią się Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Władysław Kowalski i Damian Damięcki. Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku.