W ekranizacji powieści Aleksandra Kamińskiego w rolach głównych zobaczymy debiutantów. "Rudego" zagra Tomasz Ziętek, "Zośkę" sportretuje Marcel Sabat, a "Alka" – Kamil Szeptycki. Partnerować im będą gwiazdy polskiego kina: Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz i Wojciech Zieliński.

Reklama

Za reżyserię kultowej powieści odpowiada Robert Gliński, twórca "Wszystko, co najważniejsze" i "Cześć, Tereska". Za zdjęcia – nominowany do Oscara Paweł Edelman.

Książka Kamińskiego opowiada o prawdziwych wydarzeniach z czasów II Wojny Światowej. Bohaterami są Zośka, Alek i Rudy, trójka warszawskich licealistów i harcerzy, których losy związane są z okupowaną Warszawą. W 1943 roku Rudy zostaje aresztowany. Zośka decyduje się zorganizować akcję odbicia przyjaciela. Jej rezultatem jest słynna Akcja pod Arsenałem.

Tak filmowe "Kamienie na szaniec" zapowiadają ich twórcy: – >>Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo<< – oto dewiza jaką w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum, snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec.”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Premiera filmu "Kamienie na szaniec" planowana jest na marzec 2014 roku.