Jerzy Stuhr nakręci "Obywatela" na podstawie własnego scenariusza. Główny bohater, którego biografia zostanie przedstawiona w filmie, nazywał się będzie Jan Bratek. Stuhr wcieli się w bohatera w wieku dojrzałym, a postać tę w wieku młodszym zagra jego syn Maciej. Aktor, który grać będzie bohatera w okresie dzieciństwa, nie został jeszcze wybrany.

Reklama

Opowieść rozpocznie się na początku lat 50., a zakończy w 2010/2011 roku. – To będzie historia o reprezentancie mojego pokolenia. Pokazanie, w przeglądzie, całego jego życia – mówi Jerzy Stuhr.

– Moje pokolenie miało bardzo ciekawe życie. Było świadkiem i uczestnikiem przełomowych wydarzeń historycznych, politycznych. Pomyślałem, że warto je pokazać, opowiedzieć o najnowszej historii Polski. Do realizacji takich filmów ciągle namawiają krytycy – mówił aktor i reżyser.

Jak zapowiedział, w "Obywatelu" przedstawione będą m.in. wydarzenia związane z: Marcem'68, stanem wojennym, pierwszymi wolnymi wyborami. Potem pokazane zostanie życie bohatera w wolnej Polsce. Jerzy Stuhr zaznaczył, że scenariusz jest tak skonstruowany, że przedstawia główną postać najpierw w wieku dojrzałym, a potem, cofając się, kończy się "w brzuchu matki bohatera, w latach pięćdziesiątych".

Akcja filmu rozegra się w Warszawie, zdjęcia będą kręcone w Warszawie i Łodzi. Są zaplanowane na okres od 5 października do końca listopada. Ich autorem będzie Paweł Edelman. Film ma być gotowy w pierwszym kwartale 2014 roku. W obsadzie, oprócz Jerzego i Macieja Stuhrów, znajdzie się m.in. Sonia Bohosiewicz – zapowiedział reżyser. Kostiumy zaprojektuje Magdalena Biedrzycka, a scenografię Monika Sajko. Jednym z producentów filmu będzie studio Opus Film z siedzibą w Łodzi.