"Midsommar. W biały dzień". Pogański matriarchat ze Szwecji przydałby się w Polsce bardziej niż meble IKEA [RECENZJA]

| Aktualizacja:

Nowy film Ariego Astera, który raptem przed rokiem zadebiutował głośnym "Dziedzictwem. Hereditary", jest jeszcze lepszy od poprzednika. To fascynująca wiwisekcja toksycznego związku pod płaszczykiem niezwykłego horroru rozegranego w pełnym słońcu.

wróć do artykułu
 • ~Pott
  (2019-07-08 16:34)
  Alez toz to samo jak u nas puszczanie wiankow na wode na swietego Jana, to tez poganski zwyczaj. No i co? Poganie mieli swoich Bogow i swoje zwyczaje, potem przyszla ta najprawdziwsza, doskonala religia : chrzescijanstwo, tak sie niektorym wydaje, ze doskonala.
 • ~bra
  (2019-07-08 12:36)
  nudne
 • ~socjalizm to ciężka choroba
  (2019-07-08 11:34)
  Szwecja ? Przecież to państwo, gdzie za kilka lat będzie obowiązywać prawo szariatu. Matriarchat to oni zobaczą ... w telewizorze, albo w gazecie szechterowej.
 • ~Stefanos
  (2019-07-07 17:58)
  Po raz kewackie g ó w n o wysłało się na Polskę.
 • ~kinoman
  (2019-07-07 13:49)
  Byłem na tym filmie - kompletna pustka w estetycznym opakowaniu. To taki trochę oryginalniejszy horror niż te o wilkołakach. Nie ma co dorabiać do niego myśli, której tam brakuje.
 • ~nf3
  (2019-07-07 09:45)
  naszej purytańskiej, klerykalnej rzeczywistości... naprawdę uważa Pan, ze to co mamy w Polsce to purytanizm...??? kiepskie oko do obserwacji i takie same pióro... świetne rozbicie na składowe recenzji i filmu przez Łejn Daglas!! Brawo! to jest sięganie do źródeł.
 • ~Łejn Daglas
  (2019-07-05 23:35)
  Dychotomizowanie chrześcijańskiego patriarchatu z jakimś feministycznym pogaństwem to faktycznie tylko fantazje. Zdecydowana większość kultur pogańskich była bardzo patriarchalna, w dzisiejszym "postępowym" rozumieniu tego słowa. Wystarczy popatrzeć na panteon każdej z nich. Niemal same samcze bóstwa z uranicznym ubersamcem na szczycie, zwykle utożsamianym z piorunem. Jedyne rzadkie, autentyczne kultury matriarchalne, jak np. w Mikronezji, nigdy nie wyszły poza etap kamienia łupanego. Określenie "kontrkulturowa feministyczna fantazja" jest dość trafne, ale autorze, to nie jest tylko taka zabawa "co by było gdyby". Naprawdę istnieje coś w rodzaju feministycznej antropologii i jest to dyscyplina akademicka. To taka rewizjonistyczna wizja prehistorii, przekonanie że dopóki nie przyszedł lubujący się w wojnach i hierarchiach patriarchat, świat był idyllą rządzoną przez kobiety. To tak na poważnie i, jak przypuszczam, dokładnie z tymi koncepcjami pogrywa sobie film.
 • ~╲╱.├─┤
  (2019-07-05 21:56)
  Dlatego w Polsce mamy kult Maryi który równoważy patriarchat judaizmu...
 • ~md
  (2019-07-05 20:14)
  Pogański matriarchat? Panie Boże ochroń nas przed tym. Kobiety to wspaniałe osoby, ale wyemancypowane kobiety, to potwory.