"Mamut" – opowieść rozgrywająca się równolegle w Stanach Zjednoczonych, Tajlandii i na Filipinach – wpisuje się w dyskusję na temat skutków globalizacji i konsumpcjonizmu. Młode nowojorskie małżeństwo Leo (Gael Garcia Bernal) i Ellen (Michelle Williams) są pracoholikami, ich 8-letnią córką opiekuje się filipińska opiekunka, która zostawiła własne dzieci w Azji, by zapewnić im lepszą przyszłość. Biznesowa podróż Leo do Tajlandii zaowocuje spotkaniem z młodą prostytutką. Wszystkie postaci połączy splot wydarzeń wpływających na ich życie.
Reklama
Moodysson krytycznie ocenia kondycję współczesnej rodziny oraz paradoksy i nierówności cywilizacyjne, kult przedmiotów, które tak naprawdę nie mają znaczenia i nie rekompensują braku bliskości i empatii. Jednak bohaterowie "Mamuta" postawieni w sytuacji granicznej dokonują właściwych wyborów i opowiadają się za tradycyjnymi wartościami, które okazują się jedynym pewnym punktem odniesienia w świecie relatywizmu.
Drażni moralizatorski ton wykoncypowanej opowieści, gdzie wszystko (z zagadkowym tytułem filmu na czele) zostaje sprowadzone do roli symbolu. Od twórcy słynącego z artystycznej bezkompromisowości można było oczekiwać więcej.
MAMUT | Szwecja, Dania, Niemcy 2009 | reżyseria: Lukas Moodysson | dystrybucja: Kino Świat | czas: 125 min | 1 klaps