Nagrodę specjalną Akademii za wybitne osiągnięcia na polu działalności humanitarnej otrzymała aktorka Geena Davis. Przyznano jej nagrodę humanitarną im. Jeana Hersholta, duńskiego aktora, który wyemigrował do USA i przez wiele lat był prezesem fundacji, która stworzyła system opieki emerytalnej dla pracowników branży filmowej.

Reklama

Geena Davis, która została zapamiętana przez publiczność na całym świecie po roli Thelmy w filmie "Thelma i Luise" (1991), będzie po raz drugi laureatką nagrody Akademii. W 1988 r. otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie "Przypadkowy turysta" (The Accidental Tourist).

Nagroda specjalna przyznawana przez członków zarządu Akademii Sztuki i Techniki Filmowej (AMPAS), ma wyrazić ich uznanie dla zasług Davis na polu obrony praw kobiet i walki ze stereotypami dotyczącymi płci w mediach. Aktorka założyła feministyczny Instytut ds. Gender w Mediach i zajmuje się między innymi edukacją dzieci oraz młodzieży z wykorzystaniem sztuk audiowizualnych.

Oscary honorowe przyznawane są co roku za całokształt osiągnięć wybitnym twórcom kina światowego. "Za ich poświęcenie w ciągu całego życia na rzecz rozwoju sztuki filmowej i za ich osobisty wkład w rozwój techniki i produkcji filmowej" - podkreślił prezes Zarządu Akademii (AMPAS) John Bailey podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Los Angeles, na której przedstawiono nazwiska laureatów.

W 2019 r. członkowie zarządu ("Governors") postanowili uhonorować Oscarem za całokształt jednego z najbardziej charakterystycznych amerykańskich twórców filmowych - Davida Lyncha, który był wielokrotnie nominowany do Oscara (m.in. za film "Blue Velvet", Człowiek Słoń" czy "Mulhololland Drive"), ale nigdy nie dostąpił zaszczytu wręczenia mu statuetki.

73-letni Lynch, który w swoich filmach często odwołuje się do motywów surrealistycznych i podświadomości, zdobył światową sławę dzięki zrealizowanemu w 1989 r. serialowi telewizyjnemu "Miasteczko Twin Peaks".

Reklama

Zarząd postawił też uhonorować 71-letniego aktora amerykańskiego pochodzenia czirokeskiego - Wesleya "Wes" Studiego. Wes Studi zapisał się w pamięci widzów rolami w takich filmach jak "Tańczący z wilkami" czy "Ostatni Mohikanin", gdzie grał role rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Grał też w filmach "Gorączka" (Heat) z 1995 r. i "Avatar" z 2009 r.

Spośród zagranicznych twórców filmowych zarząd AMPAS postawił wyróżnić w 2019 r. 91-letnią Linę Wertmueller, włoską realizatorkę, reżyser i autorkę scenariuszy filmowych, która w przeszłości była bliską współpracowniczką Federica Felliniego. Jej głośny film "Siedem piękności Pasqualino" z 1976 r. miał aż 4 nominacje do Oscara, ale ostatecznie nie otrzymał żadnej nagrody.

Wertmueller była pierwszą kobietą w historii Oscarów nominowaną w kategorii najlepszy reżyser - zaznacza w komentarzu Agence France Presse, sugerując, że przyznanie nagrody za całokształt twórczości włoskiej reżyserce jest aktem sprawiedliwości.

Na wiadomość o decyzji Amerykańskiej Akademii Filmowej Lina Wertmueller zareagowała słowami: "Jestem bardzo wdzięczna". "To nagroda, której nigdy się nie spodziewałam i dlatego jest tym cenniejsza" - dodała. Reżyserka stwierdziła: "Oczywiście, Bogu dzięki, Amerykanie zawsze dobrze mi życzyli".

Nagrody honorowe przyznawane są formalnie jako oddzielna nagroda od 2009 roku. Nagrody specjalne, jak Nagroda humanitarna im. Jeana Hersholta, były ustanawiane w różnych okresach.

Nagroda im. Hersholta została wręczona po raz pierwszy w 1957 r., podczas 29. ceremonii wręczenia Oscarów. Patron nagrody był duńskim aktorem, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1913 r. i był dwukrotnie nagrodzony nieformalnym Oskarem honorowym. Przez 18 lat Hersholt był przewodniczącym Motion Picture Relief Fund, organizacji, która zapewniała pomoc i wsparcie finansowe dla emerytowanych pracowników branży filmowej.

Laureatami Oscarów honorowych za 2018 r. byli Cicely Tyson, Lalo Schifrin oraz Marvin Levy. Ponadto - Kathleen Kennedy i Frank Marshall otrzymali nagrodę ustanowioną ku czci Irvinga G. Thalberga. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznaje ją okresowo od 1938 roku za wybitne dokonania podnoszące poziom produkcji filmowej.

Nagrody honorowe i specjalne Akademii za 2019 r. zostaną wręczone podczas uroczystej ceremonii, jaka odbędzie się 27 października w hali widowiskowej The Ray Dolby Ballroom w Hollywood.