Ukochane dziecko Grażyny Torbickiej: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi [ZDJĘCIA]
1 Wśród premier znajdzie się m.in. nagrodzone dwoma Srebrnym Niedźwiedziami w Berlinie "45 lat" Andrew Haigha – opowieść o małżeństwie z długim stażem, które na kilka dni przed hucznymi obchodami rocznicy ślubu odkrywa niewygodną dla siebie prawdę. "Powrót do Itaki" Laurenta Canteta to z kolei rzecz o pisarzu powracającego po latach życia w Madrycie do rodzinnej Hawany.
PAP / Wojciech Pacewicz
2 Do zobaczenia jest także kilka klasyków w odświeżonej wersji. Po cyfrowej odnowie zostaną pokazane filmy "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauzego, "Proszę słonia" Witolda Giersza i serial "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego. Znane widzom produkcje zostały poddane korekcji kolorów i stabilizacji obrazu. Dźwięk jest teraz czystszy i lepiej zsynchronizowany. Pokaz "Mojego Nikifora" z niezapomnianą Krystyną Feldman w roli głównej uzupełni dokument "Mistrz Nikifor" w reżyserii Jana Łomnickiego.
PAP / Wojciech Pacewicz
3 Ważnym blokiem jest pokaz filmów z konkursu głównego 68. Festiwalu w Cannes. Pokazanych zostanie pięć tytułów kandydujących do lauru Złotej Palmy, w tym zwycięski "Dheepan" w reżyserii Jacques'a Audiarda.
PAP / Wojciech Pacewicz
4 Nie brakuje spotkań z wybitnymi twórcami kina. Jak do kontrowersyjnych tematów społecznych w sztuce filmowej próbują podchodzić artyści różnych pokoleń? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy debaty zatytułowanej "Kino wolność" – prof. Tadusz Lubelski, prof. Jerzy Stuhr, Leszek Bugajski i ks. Andrzej Luter. Na pytania festiwalowej publiczności odpowie również Ewa Puszczyńska, producentka nagrodzonej Oscarem "Idy".
PAP / Wojciech Pacewicz
5 Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierz i Janowiec nad Wisłą potrwa do 9 sierpnia. Więcej informacji na stronie DwaBrzegi.pl
PAP / Wojciech Pacewicz
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję