- Spektakularny debiut
- O czym opowiada serial?
- Co się wydarzyło w 1. odcinku serialu?
- Co się wydarzyło w 2. odcinku serialu?
- To nie jest "Bond w spódnicy"
"Przesmyk" składa się z 6 odcinków, a drugi zadebiutował dziś, 7 lutego 2025 roku, na platformie Max.
Spektakularny debiut
"Przesmyk" zadebiutował na platformie Max tydzień temu i już wiadomo, że był to najbardziej spektakularny start polskiego serialu od momentu powstania serwisu HBO Max. Żaden inny polski serial, wliczając największe hity, nie cieszył się taką oglądalnością. "Przesmyk" oczywiście szykowany był na przebój, ale mimo wszystko sukces serialu przebił wszelkie prognozy.
O czym opowiada serial?
"Przesmyk" opowiada historię Ewy Oginiec (Lena Góra), która po osobistej tragedii chce wycofać się z wywiadu i zacząć normalne życie. Wszystko komplikuje się, kiedy jej partner Skiner (Karol Pocheć), który także jest agentem, zostaje zdemaskowany przez wywiad rosyjski i znika bez śladu.
"Przesmyk" zapowiadany jest jako thriller sensacyjny pokazujący widzom współczesne środowisko szpiegowskie w trakcie rodzącego się konfliktu i wielu napięć międzynarodowych. To także historia jednostki uwikłanej w specyfikę pracy w służbach specjalnych, z której tak naprawdę nigdy nie można zrezygnować. Serial pokazuje mechanizm międzynarodowej prowokacji, a także walkę wywiadów w rzeczywistości wojny hybrydowej. Akcja serialu rozgrywa się wiosną 2021 roku.
Co się wydarzyło w 1. odcinku serialu?
Maria Niedźwiecka, konsulka do spraw Polaków na wschodzie, popełnia samobójstwo po otrzymaniu tajemniczej wiadomości. Tragedia rozgrywa się podczas kinderbalu z okazji urodzin jej córki.
Polska szpieżka, Ewa Oginiec, realizuje swoją misję w Kaliningradzie. Ma pozyskać cenne informacje o pracy Tamary Sorokiny – rosyjskiej inżynier jądrowej. Udając narzeczoną jej syna, przybywa na przyjęcie z okazji trzydziestej rocznicy ślubu jego wpływowych rodziców. W przyjęciu uczestniczy polityczno-artystyczny establishment: są ludzie z kręgu władzy, oligarchowie oraz wysocy rangą wojskowi. Wśród nich prym wiedzie białoruski generał Boris Kozlov – fan Wielkiej Rosji, w której powrót absolutnie wierzy.
Impreza kończy się jednak tragicznie, a Ewa musi stawić czoła konsekwencjom swojej podwójnej gry. W ucieczce z Rosji pomaga jej Skiner, kolega z wywiadu, z którym łączy ją uczucie.
Ewa wraca do domu jej siostry na Podlasiu. Kobiety nie widziały się przez ostatnich 5 lat, z winy Ewy. Narosłe napięcia studzi Kaj – 20-letni syn Pauliny. Pobyt w rodzinnym domu zmusza Ewę do refleksji na temat swojego życia. Może pora się wycofać i zacząć żyć jak inni?
Czas jednak jest niespokojny – gdy przychodzi informacja o samobójstwie polskiej konsulki z ambasady w Mińsku, polski wywiad bada sprawę. Czy to rosyjska prowokacja? Z informacji wywiadowczych wynika, że w środowisku polonijnym bądź w polskiej ambasadzie działa "kret". By go dorwać, dowództwo chce wysłać najlepszych. Pada na Ewę i Skinera. Jako że Ewa dochodzi do siebie u siostry, do Mińska jedzie sam Skiner.
Między Polską a Białorusią dochodzi do wymiany jeńców. Polskie więzienie opuszcza niezwykle cenny rosyjski szpieg – Oleg Skopincew, za którego Polska odzyskuje kilku więźniów politycznych, wśród nich Jana Drawicza – dziennikarza i aktywistę walczącego słowem o prawa człowieka i demokratyczną Białoruś.
Rozpoczyna się gra, w której stawką jest nie tylko życie jej i Skinera, ale i stabilność międzynarodowa na wschodniej flance NATO.
Co się wydarzyło w 2. odcinku serialu?
Ewa obejmuje stanowisko po tragicznie zmarłej konsulce Niedźwieckiej. Wraz z nią, pracę w mińskiej ambasadzie RP rozpoczyna konsul Olaf Klemensiewicz. Ewa spotyka się z chłodnym przyjęciem ze strony Heleny Jankulowskiej, szefowej ds. bezpieczeństwa, która powątpiewa w doświadczenie Ewy i poddaje ją wnikliwej kontroli oraz narzuca rygorystyczne zasady.
Jan Drawicz nagrywa dramatyczną pożegnalną wiadomość do swojej żony i nienarodzonej córki. Wiadomość jest aktem jego desperacji i poświęcenia.
W Kaliningradzie odbywa się pogrzeb syna Tamary, inżynierki jądrowej. Tamara udaje, że uwierzyła w wersję o samobójstwie. W rzeczywistości jednak zamierza sama wytropić osoby odpowiedzialne za śmierć Aleksieja.
Początek pracy w ambasadzie zbiega się z imprezą zorganizowaną na cześć uwolnionego z białoruskiej kolonii karnej Jana Drawicza. Podczas uroczystości uwagę Ewy zwraca pełne niepokoju zachowanie ciężarnej żony Drawicza, Marii. Ewa chcąc się do niej zbliżyć, ofiaruje pomoc. W drodze do domu Drawiczów mijają hotel Toledo, przed którym toczą się przygotowania do wizyty jakichś ważnych oficjeli.
To nie jest "Bond w spódnicy"
Scenariusz powstawał pod czujnym okiem Janka, którego nie interesuje to co modne, kalki, albo to co wypada powiedzieć. Nauczyłam się mówić po rosyjsku – nie tylko swoich kwestii, chciałam też zrozumieć język i psychologię, która za nim stoi. Miałam trzy nauczycielki: od akcentu, języka oraz ogólnego coachingu rosyjskiego. Poświęciłam sześć miesięcy na całkowite zanurzenie się w świat szpiegostwa. Uczyłam się, jak walczyć, obsługiwać broń, jak mówić różnymi językami, manipulować oraz jak być zimną i precyzyjną. Spotykałam się z różnymi konsultantami, prawdziwymi agentami i osobami, których nie możemy ujawnić. Zrobiliśmy serial o kobiecie agentce, nie próbując robić "Bonda w spódnicy". Chcieliśmy szczerze przyjrzeć się psychologii i zmaganiom kobiety, która jest najlepsza w swojej robocie - mówi Lena Góra.
Gwiazdorska obsada serialu
Lenie Górze na ekranie towarzyszą Karol Pocheć, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Andrzej Konopka, Ewelina Starejki, Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Kamila Urzędowska, Piotr Żurawski, Lidia Sadowa, Antoni Sztaba, Artur Paczesny, Mirosław Zbrojewicz, Alona Szostak, Michał Sikorski, Magdalena Walach, Andrew Zhuravsky, Dmytro Malkov, Irmina Liszkowska, Jan Englert w roli szefa MSW, Zbigniew Stryj, Dariusz Chojnacki, Oleg Garbuz, Oleh Kiryliv, Sergei Abolomov i Svyatoslav Suprunov.
Jest to serial o dobru i złu w czystej postaci i o tym, jak cienka jest linia, żeby to zło się pojawiło. To produkcja o prowokacjach, o bardzo aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Zobaczymy procesy, które się tam dzieją i jak zachowują się służby i członkowie rządu w sytuacji zagrożenia – mówi Bartłomiej Topa.
"Przesmyk" to political fiction mocno inspirowany obecną sytuacją polityczną. Opowiada przede wszystkim o ludziach z polskiego wywiadu, a to bardzo specyficzne zajęcie, wymagające całkowitego oddania. Ten serial pokazuje, jakie wiążą się koszty z tą pracą. Jest to fikcja, ale zawiera w sobie tyle elementów prawdopodobnych, że ta historia mogłaby się zdarzyć – dodaje Andrzej Konopka.
Twórcy serialu "Przesmyk"
Film wyreżyserował Jan P. Matuszyński, autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, scenografii – Maciej Fajst, za kostiumy odpowiada Katarzyna Baran, za charakteryzację – Pola Guźlińska. Kierownikiem produkcji jest Tomasz Parnowski, a obowiązki producenta pełni Tomasz Blachnicki.
Kim jest Lena Góra?
Występująca w rol głównej w "Przesmyku" Lena Góra to aktorka, ale także scenarzystka i twórczyni filmów. Polskiej widowni znana z serialowej superprodukcji Canal+ "Król", gdzie miała szansę spotkać się z Janem P. Matuszyńskim, a także z głównej roli w popularnej produkcji Netflixa "Noc w przedszkolu".
Jednak Góra to również współautorka scenariusza oraz odtwórczyni głównej roli u boku nominowanego do Oscara Johna Hawkesa w szeroko nagradzanym filmie artystycznym "Roving Woman", którego producentem wykonawczym był sam Wim Wenders.
Artystka była także nominowana do Orłów 2024 za film "Imago", w którym zagrała główną rolę i za którego scenariusz została nagrodzona podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku. W tym filmie Lena wcieliła się w postać swojej własnej matki Eli. Podczas festiwalu w Karlowych Warach "Imago" otrzymało nagrodę FIPRESCI za najlepszy film, zaś Cineuropa pisała o bohaterce wykreowanej przez Górę jako "jednej z najważniejszych postaci kina arthouse'owego od lat".
Lena jest także laureatką Złotego Anioła Bella Women dla najlepszej europejskiej aktorki 2023 oraz nagrody dla najlepszej aktorkę podczas FPFF Gdynia 2023.