"Amelia" pojawi się znów w polskich kinach w 2025 roku, a dokładną datę premiery poznamy wkrótce.

Kultowa komedia romantyczna

"Amelia" to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna. W tym wyjątkowym filmie z 2001 roku groteska, surrealizm, ironia przeplata się z magią i bajkowością.

Reklama

Tytułowa bohaterka jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg, np. próbuje odnaleźć dorosłego właściciela pudełka z dziecięcymi zabawkami, które znajduje w swoim mieszkaniu, obmyśla genialny plan, by rozbawić ojca, kradnąc jego ulubionego krasnala ogrodowego. Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. Znajdzie miłość w równie nieśmiałym jak ona młodym Nino.

Film zdobył multum nagród na całym świecie, wliczając 5 nominacji do Oscara, co w przypadku nieanglojęzycznych produkcji zdarza się niezwykle rzadko. Po dziś dzień uznawany jest nie tylko za wybitną komedię romantyczną, ale także po prostu za arcydzieło – na liście 250 najlepszych filmów wszech czasów portalu IMDb zajmuje obecnie 111 pozycję.

Reklama

Wraz z sukcesem artystycznym przyszedł też kasowy – zrealizowane za "skromne" 10 milionów dolarów dzieło przyniosło wpływy ze światowych kin przekraczające 175 milionów.

Kto stoi za niezwykłym filmem?

"Amelię" wyreżyserował francuski wizjoner Jean-Pierre Jeunet ("Delicatessen", "Miasto zaginionych dzieci", "Obcy: Przebudzenie", "Bardzo długie zaręczyny") według scenariusz napisanego wraz z Guillaume'em Laurantem ("Bardzo długie zaręczyny", "Zgubiłam swoje ciało").

Główną rolę zagrała 24-letnia wówczas Audrey Tautou, dla której rola Amelii stała się przepustką do światowej kariery – aktorka wystąpiła także w roli Mathilde w kolejnym cenionym filmie Jeuneta, "Bardzo długich zaręczynach", oraz w "Kodzie da Vinci" u boku Toma Hanksa, w komediowej trylogii "Smak życia", jak również jako sama "Coco Chanel" w filmie biograficznym w reżyserii Anne Fontaine.

W "Amelii" wystąpili także Mathieu Kassovitz ("Nienawiść", "Piąty element", "Purpurowe rzeki"), Rufus ("Delicatessen", "Miasto zaginionych dzieci", "Lokator") oraz Jamel Debbouze ("Angel-A", "Dni chwały", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra").

Trwa ładowanie wpisu