Oficjalna premiera kinowa nowej wersji "Nienawiści" nastąpiła dziś, 10 stycznia 2025 roku.
O czym opowiada film?
"Nienawiść" opowiada o jednym dniu z życia trójki przyjaciół z paryskiego blokowiska: czarnego Huberta, muzułmanina Saïda i Żyda Vinza. Tłem wydarzeń są starcia młodych paryżan z francuską policją, podczas których jeden z policjantów gubi pistolet, który znajduje Vinz. I tak akcja się zawiązuje…
Najbardziej kultowy film lat 90.
Dzieło Matthieu Kassovitza jest jednym z najważniejszych filmów lat 90. ubiegłego wieku. Kassovitz zrealizował film ponadczasowy, który zdobył uznanie krytyków, ale przede wszystkim szerokiej publiczności. Dziś "Nienawiść" jest już filmem kultowym, przez wielu uważanym nawet za najbardziej kultowy film lat 90.
Nie brakuje również opinii, że trudno o film bardziej profetyczny - lata wcześniej przewidujący kryzys migracyjny i związane z tym problemy nie tylko we Francji, ale w całej Europie.
Kassovitz, który napisał scenariusz oraz wyreżyserował film, stworzył surowy, realistyczny obraz francuskiego społeczeństwa, w którym pogłębiające się nierówności społeczne, rasizm i nietolerancja prowadzą do eskalacji przemocy.
Dystrybutor, firma Reset, która wcześniej wprowadziła do kin m.in. "Opętanie" Andrzeja Żuławskiego, "Rozmowę" Francisa Forda Coppoli czy "Pod skórą" Jonathana Glazera, zauważa, że "Nienawiść" "to nie tylko portret trzech młodych ludzi, ale także obraz rozpadającego się systemu, w którym wciąż nie widać miejsca dla tych, którzy zostali zapomniani przez społeczeństwo".
Międzynarodowe uznanie
Film zdobył międzynarodowe uznanie dzięki swojej bezkompromisowej krytyce społecznej i wyjątkowej, paradokumentalnej formie. Kassovitz w swoim drugim pełnometrażowym filmie zastosował wyrazistą, czarno-białą estetykę, sięgnął po elementy hip-hopu oraz subkultur młodzieżowych.
Film nagrodzono za reżyserię na festiwalu w Cannes w 1995 roku, a rok później zdobył trzy Cezary - za najlepszy film, montaż i produkcję. Ponadto "Nienawiść" przyniosła 28-letniemu reżyserowi nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego młodego europejskiego filmu roku.
Vincent Cassel, który zagrał jedną z głównych ról - Vinza - zyskał dzięki temu filmowi światową popularność, a jego postać stała się symbolem buntu, jak również tragizmu młodego pokolenia. "Nienawiść" wpisała się na stałe w kanon kina zaangażowanego społecznie, wpływając na kolejne pokolenia reżyserów i twórców filmowych.
Film przed pięcioma laty wrócił już na europejskie ekrany - we Francji i Wielkiej Brytanii - na 25-lecie premiery, ale wówczas ominął polskie kina.