Skrajnie prawicowe partie zaczynają dominować na scenach politycznych Europy.
Jaką drogą powinna obrać Europa, żeby faszyzm nie wrócił na dobre?
W Austrii prawica jest górą, prawica rządzi też we Włoszech i na Węgrzech, zawiera koalicje w Szwecji i plasuje się na pierwszych miejscach w sondażach we Francji, w Holandii i Niemczech. W tym ostatnim kraju 1 września po raz pierwszy od czasu II wojny światowej skrajnie prawicowa AfD zwyciężyła w wyborach samorządowych.
Skrajna prawica coraz mocniejszymi kolorami zaznacza się w europejskim krajobrazie politycznym. Jej fasadowy wizerunek jest ugrzeczniony, jednak trzonem działania pozostają niebezpieczne idee rasistowskie. Muzułmanie i migranci subsaharyjscy zastąpili Żydów w niechlubnej hierarchii wrogów wewnętrznych. Skrajni prawicowcy konsekwentnie budują system nienawiści, który w dobie kryzysu demokracji i obaw przed migracyjnym tsunami trafia na podatny grunt. W kilka dni po 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej warto się zastanowić, jaką drogę powinna obrać Europa, żeby nie doprowadzić do powtórki scenariusza sprzed 100 lat?
"White Power: Anatomia europejskiej skrajnej prawicy"
Jak wygląda oblicze nowej prawicy XXI wieku? W poszukiwaniu odpowiedzi Christophe Cotteret, reżyser filmu "White Power: Anatomia europejskiej skrajnej prawicy" odwiedza trzy kraje: Niemcy, Belgię i Francję, miejsca, w których faszyzujące partie stoją u progu władzy.
Dokument z lektorem jest dostępny pod tym linkiem.