"Znak jakości" za "równowagę genderową"

Specjalny branżowy "znak jakości" od organizacji ReFrame i IMDbPro otrzymało 29 spośród 100 najpopularniejszych filmów 2023 roku. Podukcje zrównoważone pod względem płci to m.in. największy przebój roku, czyli "Barbie", komedia romantyczna "Tylko nie ty" z Sydney Sweeney i Glenem Powellem, debiutująca na polskich ekranach w ten piątek, 1 marca, ale także nominowany do Oscara melodramat "Poprzednie życie", "Nyad" Netflixa, "Saltburn" Amazona, "Flamin' Hot: Smak sukcesu" dostępny na Disney+ czy "Igrzyska śmierci: Ballada Ptaków i Węży".

Trwa ładowanie wpisu

Reklama

Nowy raport genderowy dla branży filmowej

Reklama

Portal Variety w kontekście rzeczonego rankingu opublikował najnowszy raport dotyczący kwestii równouprawnienia i kobiecych mniejszości seksualnych czy etnicznych w branży filmowej.

Okazuje się, że 19 ze 100 najpopularniejszych filmów ubiegłego roku wyreżyserowały kobiety, a jeden - osoba niebinarna. W roku 2022 było to odpowiednio 14 reżyserek.

Spośród wspomnianych 19 filmów dziewięć wyreżyserowały kobiety niebiałe, podczas gdy rok wcześniej były jedynie dwa takie przypadki. Ponadto 17 kobiet zostało zatrudnionych na stanowisku kierowniczek ds. efektów wizualnych, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 8 kobietami w analogicznym okresie przed rokiem.

Spadek liczby kobiet w rolach pierwszoplanowych

Nie na każdym stanowisku kobiety mogą jednak liczyć na sukcesywny progres. Podczas gdy w 2022 roku było siedem autorek zdjęć, w roku 2023 liczba operatorek spadła do trzech. Mężczyźni dominują także na stanowiskach kompozytorów (90 proc.) oraz asystentów reżyserów (91 proc.).

Dodatkowo w raporcie wskazano spadek liczby głównych ról kobiet o 21,74 proc. - z 46 ról pierwszoplanowych w roku 2022 do 36 rok później.

Reklama

Filmy nie aż tak popularne, ale spełniające kryteria genderowe

ReFrame i IMDb wyróżniły także filmy spoza pierwszej setki najpopularniejszych tytułów 2023 roku. Okazuje się, że "genderowo zbalansowane" były m.in. "Jesteś tam, Boże? To ja, Margaret", "Na dnie", "Kokainowy miś", "Obóz teatralny" oraz musicalowy "Kolor purpury".

Pełny raport można znaleźć pod tym linkiem.