Stanisław Bareja urodził się 5 czerwca 1929 roku w Warszawie. Choć jego przygoda z filmem rozpoczęła się dosyć późno, bo dopiero przed czterdziestce., to Bareja stał się jednym z najważniejszych twórców w historii polskiej kinematografii. Jego komedie odniosły ogromny sukces, zdobywając serca polskich widzów.

Reklama

Początki kariery Stanisława Barei: Późny debiut

Bareja ukończył łódzką filmówkę i jako reżyser zadebiutował w 1960 r. komedią „Mąż swojej żony”. Największą rozpoznawalność zyskał jednak po wyreżyserowaniu swoich kolejnych filmów. "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz", "Miś", "Brunet wieczorową porą", "Poszukiwany Poszukiwana" czy "Nie ma róży bez ognia" to jego sztandarowe dzieła, które zyskały miano kultowych. Wymienione filmy stanowią integralną część polskiej kultury filmowej.

Reklama

Stanisław Bareja: Mistrz obserwacji rzeczywistości

Reklama

Filmy i seriale Barei są pełne subtelnych aluzji i satyry. Odnoszą się do absurdów życia codziennego w Polsce lat 70. i 80. XX wieku. Przyjaciele Stanisława Barei podkreślają, że był on osobą, która miała wyjątkowy dar obserwacji. W PRL-owskiej Polsce nie brakowało absurdalnych sytuacji i problemów, które reżyser pokazywał w swoich produkcjach. Nawet dzisiaj, kolejne pokolenia wychowane na jego filmach, znają cytaty i dialogi bohaterów obrazów Barei.

Reżyser znany jest również z seriali, które emitowane były w Polskiej Telewizji. Aby zobaczyć filmowe perypetie taksówkarzy ze "Zmienników" czy losy mieszkańców bloku przy ulicy "Alternatywy 4", przed telewizorami zbierały się kiedyś całe rodziny i sąsiedzi. Filmowi bohaterowie, których wykreował Bareja, są rozpoznawani do dziś przez kolejne pokolenia.

Aktorzy w kreacjach Barei

W twórczości Barei istotne są także role aktorów, którzy współpracowali z reżyserem. Wiesław Gołas, Wojciech Pokora, Krzysztof Kowalewski, Stanisława Celińska, Elżbieta Czyżewska, Roman Wilhelmi czy Stanisław Tym to tylko nieliczni, którzy stworzyli niezapomniane kreacje w jego filmach. Współpracownicy Barei potwierdzają, że reżyser potrafił jak nikt inny doskonale wydobyć z aktorów ich twórczy potencjał.

Spuścizna Barei

Stanisław Bareja zmarł 14 czerwca w 1987 r. w Essen, mając niespełna 60 lat, jednak jego twórczość wciąż jest żywa. Jeżeli masz okazję obejrzeć kultowe komedie i seriale, które stworzył na pewno znajdziesz w nich nie tylko dawkę dobrego humoru, ale i ponadczasowe wartości.