Animator to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Realizowane w Poznaniu przedsięwzięcie jest festiwalem kwalifikującym do Oscarów. Festiwalowa publiczność obejrzy w tym roku w sumie ponad 300 filmów z całego świata. Prezentacjom filmowym towarzyszyć będą koncerty, warsztaty oraz obszerny program dla najmłodszych widzów.

Reklama

Jak powiedział w środę na konferencji prasowej koordynator programu i konkursu Filip Kozłowski, do rywalizacji o Grand Prix Animatora zgłoszono tysiąc filmów, w tym dzieła z Dominikany, Madagaskaru, Tajwanu, Libanu, Urugwaju i Ekwadoru.

Poza konkursem międzynarodowym odbędzie się w tym roku pierwsza edycja Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL, honorującego dokonania rodzimych animatorów. Nagrody – Animusze - przyznane będą w czterech kategoriach: filmy i seriale dla dzieci, filmy studenckie, filmy dyplomowe oraz filmy indywidualne i autorskie. Konkurs odbywa się przy współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.

Tegoroczna edycja festiwalu w sposób szczególny poświęcona będzie urodzonemu w Poznaniu plastykowi, scenarzyście, reżyserowi filmów animowanych Janowi Lenicy.

Jak podkreśliła na konferencji koordynatorka programu festiwalu Anna Głowińska, w latach 50. XX wieku zrewolucjonizował on, wraz z Walerianem Borowczykiem, światową kinematografię animowaną i wyniósł ja na piedestał sztuki równoprawnej pod względem artystycznym z innymi formami audiowizualnymi.

Pokazany zostanie blok filmów z wytwórni Aardman Animations, z której wyszły miedzy innymi popularne filmy z Wallacem i Gromitem czy Barankiem Shaunem. Do Poznania przyjedzie jeden z założycieli Studia Aardman, reżyser, operator filmowy i producent David Sproxton. W programie znalazł się też cykl "Animacja z Holandii", w ramach którego przewidziano m.in retrospektywy: Paula Driessena i Gerrita Van Dijka.

Wśród wydarzeń towarzyszących projekcjom będzie m.in. projekt audiowizualny "Animowani Beatlesi". "50. rocznicę powstania kultowej Żółtej łodzi podwodnej postanowiliśmy uhonorować specjalnym projektem koordynowanym przez znanego polskiego twórcę Roberta Turło, który wraz z zespołem młodych animatorów przygotowuje animacje ilustrujące pięć piosenek Beatlesów wykonanych na żywo" - zapowiedzieli organizatorzy.

Producentem festiwalu jest Estrada Poznańska. Wydarzenie potrwa do 12 lipca.