We wtorek ogłoszono program konkursowych sekcji 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Jak podaje PISF, w tym roku o główną nagrodę festiwalu - Kryształowego Globa - powalczy m.in. pełnometrażowy debiut fabularny Pawła Maślony pt. "Atak paniki" oraz polska koprodukcja pt. "Kawki na drodze".

Reklama

"Atak paniki" to wielowątkowa opowieść, w której ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń. Widzowie śledzą losy m.in. autorki kryminałów, wracającego z wakacji małżeństwa i młodej dziewczyny pracującą w porno biznesie. W komedii wystąpili m.in. Artur Żmijewski, Dorota Segda, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bartłomiej Kotschedoff i Aleksandra Pisula.

Obraz nominowany był m.in. w kategorii najlepszy film na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; tam też nagrodzono Magdalenę Popławską w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca.

Reklama

Z kolei czesko-słoweńsko-polsko-słowacka koprodukcja pt. "Kawki na drodze" w reżyserii Olmo Omerzu, "to film drogi opowiadający o sile chłopięcej przyjaźni". Polską producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino, muzykę skomponował Paweł Szamburski, a polskim koproducentem filmu jest DI Factory.

Obrazy wyprodukowane przez polskich twórców lub przy ich udziale znalazły się także w konkursie East of the West, prezentującego debiuty lub drugie filmy reżyserów z Europy Środkowej i Wschodniej.

W tym roku do wybranej dwunastki trafiły "53 wojny" Ewy Bukowskiej zrealizowany na podstawie książki „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" Grażyny Jagielskiej. Film opowiada historię Witka - korespondenta wojennego, który większość dni w roku spędza na wojnie, oraz nieustannie czekającej na jego powrót żony, Anki. W filmie występują m.in. Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński.

Reklama

Z kolei polsko-macedońsko-czeska "Via Carpatia" opowiada historię Julii i Piotra, pary, która - na prośbę matki mężczyzny - wyrusza na południe w celu odnalezienie jego ojca - uchodźcy. Polskim producentem filmu jest firma MD4 i Agnieszka Kurzydło. Koproducentem obrazu jest firma Kijora Film. Autorami zdjęć do filmu są Zuzanna i Julian A. Ch. Kernbach.

53. MFF w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 29 czerwca - 7 lipca.